KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY
Így vigyázz magatokra, ha várandós vagy
A koronavírus-járvány közepette mindenkinek fokozottabban kell ügyelnie bizonyos szabályok betartására. Ha babát vársz, ez rád különösen igaz.
A szakemberek szerint a várandós nők nem tartoznak a magasabb kockázatúakhoz a koronavírus okozta megbetegedés tekintetében, mégis a járvány idején fokozottabb odafigyelést igényelnek a mindennapok. Általánosságban ugyanis tudni kell, hogy a várandósság megváltoztatja a szervezet védekezőképességét, az immunrendszer működését, ezek pedig fogékonyabbá tehetik a várandósokat vírusfertőzések tekintetében.
A várandósok továbbá magasabb kockázattal rendelkeznek súlyosabb megbetegedés kialakulására vírusfertőzéskor, mint nem várandós társaik. Ezért különösen fontos, hogy a népegészségügyi központ ajánlott óvintézkedéseit betartsd. Mondjuk, mikre figyelj!
Rendszeresen és alaposan moss kezet, legalább 20 másodpercig szappannal és folyóvízzel, vagy tisztítsd meg a kezedet alkoholos kézfertőtlenítővel! Ez így legyen akkor is, ha valahonnan hazaérsz, ételkészítés előtt és közben is, az étkezések előtt, WC-használat után, tüsszentés, köhögés, orrfújás után, ha beteggel vagy állatokkal érintkeztél. Figyelj arra, hogy mosatlan kézzel ne érj a szemedhez, szádhoz, arcodhoz. Bár az országos tisztifőorvos szerint egészségesként nincs szükséged szájmaszk viselésére, több orvos is amellett pártoskodik, hogy abban már segítségedre lehet, hogy tudatosodik benne: ne nyúlkálj az arcodhoz.
Ahogy mostanság mindenkinek erősen javasolt, te is került a tömeget, zárt légterű helyiségeket, az utcán tarts 1,5 méteres távolságot. Ha köhögnöd kell, tüsszentened, használj zsebkendőt, ha nincs kéznél, akkor a behajlított kar könyökhajlatába tüsszents.
A lakásodban szellőztess többször, rendszeresen. A gyakran megérintett felületeket tisztítsd meg. Ilyenek az ajtókilincsek, villanykapcsolók, fogantyúk, asztalok, és a gyakran használt elektronikai kütyük, mint például a mobilod, a tableted, laptopod.
Kismamaként is ugyanezeket az ajánlásokat kell betartanod, és nem kell változtatnod a szoptatási gyakorlatodon sem. A Nemzeti Népegészségügyi Központ azonban azt javasolja, hogy a lehetőség szerinti leghosszabb ideig szoptasd a kisbabádat! Ezzel nagyobb biztonságot nyújtasz ugyanis számára. Bár március 28-a óta életbe léptek a kijárási korlátozások, az egészségügyi séták engedélyezettek. A tisztifőorvos azonban azt javasolja, ha még pici a babád, hogy inkább az erkélyen vagy a kertben levegőztesd. Ha erre nincs lehetőség, akkor csak nyisd ki gyakran az ablakod.
Hozzászólás zárolva.