Facebook hozzászólás
448

ÚJRAGONDOLT TEREK

A koronavírus járvány beindította a várostervezők fantáziáját

A koronavírus járvány első hulláma, a mindennapi életet megbénító karantén, a gazdaság majdnem teljes leállása, egyszóval a pandémia társadalmi következményei az urbanisták számára is alaposan feladták a leckét; kell-e, lehet-e városainkat, településeinket úgy újratervezni, hogy azokat a járvány újabba támadása idejére valamiképpen felkészítsük, vagy legalábbis a tapasztalatok birtokában más irányt vegyen a városokról való gondolkodásunk.

A cég nem javasolja az autóközlekedés felszámolását, de azt igen, hogy jobban szabályozzák az utcákon áthaladó forgalom mennyiségét.

Okosváros

Ésszel. Fotó: Pixabay.com
Ésszel. Fotó: Pixabay.com

 

A világjárvány kitörése előtt sokféle ötlet látott napvilágot arról, miként is lehetne a valóságba is átültetni az okosváros elképzeléseket. Most a világjárvány gyakorlatilag esélyt kínál arra, hogy ezek közül az elképzelések közül néhányat a valóságban is meglehessen valósítani.

A lap által felkért építész iroda erre is tesz javaslatot.

A forgalom megfigyelése és szabályozása alkalmas lehet arra, hogy az emberek ne a csúcsforgalomban közlekedjenek, és ezáltal az is megakadályozható, hogy megfertőzzék egymást a nagy tömegben, míg a levegőminőségi adatok folyamatos figyelés pedig a sérülékeny immunrendszerrel rendelkezőket segítheti.

A Wi-Fi hozzáférés kiterjesztése segíthet a távoli vagy nomád munkavállalókat, hogy kapcsolatban maradjanak az irodai környezeten kívül is, a jobban szervezet közlekedés pedig a hatékonyabb társadalmi távolságtartás eszköze lehet.

A fejlesztések ugyan nem kapcsolódnak közvetlenül a mostani világjárványhoz, sőt, többségük már korábbi, mégis talán most jött el annak az ideje, hogy alkalmazzuk is őket.

Többfunkciójú városok

Rozsdafolt. Fotó: Pixabay.com
Rozsdafolt. Fotó: Pixabay.com

 

A legfőbb probléma jelenleg az, hogy a nagyvárosok többsége lakóövezetek egyfajta monokultúrájává vált, nagy piszkos ipari területekkel, rozsdaövezettel körülvéve. A „munkaterületek” napközben elfoglaltak, éjszaka pedig teljesen üresek; az lakóövezetek éppen fordítva.

A Guardian által felkért építész iroda másféle megoldást javasol: miért ne vegyíthetnénk az ipari övezeteket a lakókörnyezettel, ezáltal létrehozva a multifunkcionális városokat.

Sok új „csendes” iparág, például a technológiai startupok, a városi sörfőzdék vagy a pékségek együtt létezhetnek a lakóövezetekkel, ez a fajta térszervezés ráadásul sokkal inkább alkalmas arra is, hogy a járvány terjedését lokalizálja, helyi szinten tartsa.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!