Facebook hozzászólás
513

Bach és James Bond egy orgonán

Rákász Gergely 15 évesen, az ország legfiatalabb koncertorgonistájaként adta első hangversenyét. Látványkoncertjeivel új műfajt teremtett, tízezrekhez hozta közel a klasszikus zenét és a orgonát. Fellépésein nemcsak a játékával, de a zeneirodalomból vett érdekes háttértörténetekkel is szórakoztatja a közönségét. A Covid utáni bezártságból kiszabadulva, a tatai Eszterházy kastélyban találkozott újra személyesen a hallgatósággal. Ez volt a Lords of the Organ „CASTLE EDITION” koncertsorozat első állomása.

Ez a koncertsorozat, a további 19 koncert helyszínei is azok a kastélyok, várak lesznek, amelyek az elmúlt tíz évben megújultak – kezdi a beszélgetést Rákász Gergely. Látok egy törésvonalat a világban, ami az értékmegőrzés kontra haladás között húzódik. Én megőrző, konzervatív ember vagyok. Azért nem félek ettől a szótól, mert a konzervativizmus nálam szeretetből fakad. Úgy gondolom, nem kell kidobjuk azt, amink van, hanem az újdonságot ezek mellé kell tennünk. Számomra ez egy örök zsinórmérték: meg kell őrizni azt, amit szeretünk.

 

Rákász Gergely
(Fotó: Rózsa Erika)

Ha valaki a múltja felé úgy tud fordulni, hogy abban otthon érzi magát, abban látja önmagát, azt, hogy honnan jön, ez számomra fantasztikus dolog. Kölyökkorom óta rajongok az építészetért. Mondják is az építészetre, hogy megkövült zene, legalábbis, hogyha jól csinálják. A barokkban, a klasszicizmusban ’jól csinálták’ az építészetet. Azon gondolkoztam a covid alatt, hogy vajon hol fogok tudni találkozni a közönségemmel a lehető legbiztonságosabb körülmények között. Egy valami biztos volt, hogy először a szabad tereket fogják megnyitni. Elkezdtünk koncerthelyszíneket keresni, így találtunk rá a megújult kastélyok parkjaira. Kiáltottak azért, hogy kapcsoljuk össze a klasszikus építészeti helyszíneket a klasszikus zenével.

Ha orgonára gondolunk, egy hatalmas síprendszert látunk magunk előtt egy templomi karzaton, vagy hangversenyteremben. A Te mobil hangszered nem így néz ki. Mi a különlegessége?

A technikai fejlődésnek köszönhetően ez a digitális hangszer ugyanarra a hangzásra képes, mint a hagyományos orgona. Ma már a jó értelemben vett átlaghallgatók közül tízből kilenc nem tudja megmondani, hogy digitális orgonát, vagy egy hatalmas síprendszert hall-e. A hangélmény mindkettőnél ugyanaz. A különbség annyi csupán, hogy a digitális orgonánál a közönség csak a játszóasztalt látja. A digitális, mobil hangszer előnye, hogy sokkal több helyre eljutok vele. Akár olyan helyekre is, ahol addig még sosem hallottak orgonaszót. Az 2018-ban létrehozott Alapítványunk is ezért dolgozik: az anyaország határain túl élő magyar közösségeknek szervezünk koncerteket magyar művészek közreműködésével.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!