Facebook hozzászólás
539

Beszélő emléktábla

Negyven éve jelent meg Magyarországon a Beszélő című politikai és kulturális folyóirat. Erre hívja fel a figyelmet az az emléktábla, amit nemrég avattak fel Dunabogdányban. Annak a háznak a falára került a mementó, ahol 1981 és 1985 között illegálisan nyomtatták a kiadványt.

A Beszélő 1981 októberétől 2012  decemberéig jelent meg, a 80-as évek végéig illegálisan, azaz szamizdatként. Ez a kiadvány volt a  Kádár-korszak első és legtekintélyesebb cenzúrázatlan folyóirata.

Egy eredeti példány. Fotó: Életforma
Egy eredeti példány. Fotó: Életforma

A gyökerek az 1950-60-as évek Szovjetuniójába nyúlnak vissza, amikor is a megszaporodott politikai perekről néhányan megírták az igazat. Ez persze a hivatalos, a párt által engedélyezett lapokban nem jelenhetett meg. Ezért az írott beszámolókat viszonylag kezdetleges módszerekkel sokszorosították. A példányok közül így eljuthatott egy-kettő a nyugati rádióadókhoz, amelyek aztán világgá kürtölték a tárgyalásokon elhangzottakat, és a szégyenteljes ítéleteket.

A szamizdat név, amúgy nem más, mint egy jól sikerült fricska; a Szovjetunióban az állami kiadó neve, Goszlityizdat volt, az Állami Irodalmi Kiadó. Ebből született meg a szam, azaz ön, vagy saját, és az izdatyelsztvo, azaz kiadás szavak összevonásából a szamizdat. A szó keresztapja Nyikolaj Glazkov orosz költő volt.

Magyarországra lengyel közvetítéssel jutott el a szamizdat, ott már a hetvenes évek elejétől kezdve nagyon elterjedt volt, irodalmi, történelmi tárgyú, de legfőképpen politikai tartalmú periodikák jelentek meg többé, kevésbé rendszeresen, nagy példányszámban.

Itthon sem a Beszélő volt az első szamizdat. Már 1976-tól láttak napvilágot ilyen jellegű kiadványok, de csak alkalmanként. A Beszélő ellenben rendszeresen, általában negyedévenként jelent meg nagy példányszámban. Szervezett hálózat gondoskodott a terjesztéséről.

Itt készült. Fotó: Életforma
Itt készült. Fotó: Életforma

A lapnak nem volt főszerkesztője, az irányvonalat, a témákat a szerkesztők közösen határozták meg. A pártállami rendszer sajtójában számos tabutéma volt, így az ’56-os forradalom, a határon túli magyarok ügye, a vallási és etnikai kisebbségek helyzete, valamint a hivatalosan nem létező szegénység kérdése. Ezekről a témákról írtak a Beszélőben. A kiadvány körül csoportosuló értelmiségiek fontos szerepet játszottak a rendszerváltoztatásban.

A lap első száma negyven éve jelent meg, ezt a jubileumot választotta az idén négy éve működő Nyomtass Te is! civil mozgalom, hogy tisztelegjen az előd előtt. Annak a dunabogdányi háznak a homlokzatán helyeztek el emléktáblát, ahol annak idején, 1981 és 1985 között  illegálisan nyomtatták a Beszélőt.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!