SAJÁT FACEBOOK- OLDALA, TWITTER- ÉS INSTAGRAM-FIÓKJA VAN
Boldog születésnapot: 75 éves Harisnyás Pippi
Mikor Astrid Lindgren betegen fekvő kislányának elkezdte mesélni az öntörvényű, de egyben csupa szív Harisnyás Pippi történetét, nem sejthette, hogy ez a történet generációknak mutat példát. A Móra Kiadó ebből az alkalomból új kötettel készül, és ma 17 órakor a könyvkiadó rajongói oldalán látható és hallható a magyar színdarab főszereplőjének előadásában pár regényrészlet.
Jól tartja magát, hiszen Immár 75 éve, hogy megjelent Harisnyás Pippi, vagyis eredeti nevén Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump első története. Van olyan, aki ne ismerné a vörös copfot, felemás hosszú zoknikat és szeplőit boldogan viselő 9 éves kislányt, aki egyedül él egy villában majma, lova és egy koffer arany társaságában? Nem jár iskolába, de úgy vág az esze, mint a legjobb svéd acélból készült bicska, és nincs az a fricska, amitől elrettenne, ha igazságtalanságot lát. Már csak azért sem, mert ő a világ legerősebb lánya, aki fél kézzel képes felemelni a lovát.
Az évforduló alkalmából május 21-én, Pippi hivatalos születésnapján az Astrid Lindgren Társaság világszerte bátorítja a rajongókat, hogy az elmaradó közös bulik helyett saját szervezésű házi ünnepségekkel köszöntsék kedvenc meseszereplőjüket. Pippi történetét 2018-ig 76 nyelvre fordították le, és 2 ország kivételével világszerte ő a legkedveltebb Astrid Lindgren figura, pedig indulása nem volt zökkenőmentes.
Miután történetét egy baleset utáni lábadozás idején a szerző kéziratba foglalta, a kiadó elutasította, mivel szerintük Pippi figurája rossz példát mutat a gyerekeknek. Harisnyás Pippit sokan vádolták azzal, hogy túlzottan feminista, emellett anarchista, és hogy Lindgren kimondottan nézeteinek alátámasztására találta ki. Bár a szerző valóban komoly munkát végzett élete során a gyerekek és az állatok jogainak érvényesítéséért – Svédország egyik állatvédelmi törvényét, melyet a szerző 80. születésnapján fogadtak el, Lex Lindgrenként is emlegetik – módszerei békések, könyveinek célja pedig végig elsősorban a gyerekek szórakoztatása volt.
Az első Harisnyás Pippi-filmet 1949-ben mutatták be, ezt követően 60-as, 70-es 80-as években TV-sorozat és mozifilmek, a 90-es években rajzfilmek készültek a világ legerősebb lányának történetéből. A 75. évforduló alkalmából az Astrid Lindgren Társaság a STUDIOCANAL-lal együttműködve új mozifilm bemutatását tervezi.
Magyarországon először 1972-ben jelent meg a Móra Kiadó gondozásában a könyv, s most, a jubileumra Ismered Harisnyás Pippit? címmel jön ki az első regény rövidített, kezdő olvasók számára átdolgozott kiadása.
„A könyvnek ma is igen aktuális üzenetei vannak: Vállald a véleményed! Higgy magadban! Támogasd a gyengéket, ne tűrd el mások megalázását! Ha lány vagy is, lehetsz bármi, nem a nemed határoz meg, hanem az ambíciód! Pippi ma is olyan inspiráló és szerethető karakter, hogy működő Facebook-oldala, Instagram- és Twitter-fiókja van”- mondja Dóka Péter, a Móra Kiadó főszerkesztője.
A Móra Kiadó egyébként 2020 őszén izgalmas közös nyomozásra várja a Harisnyás Pippi rajongókat, melynek részleteit nyáron fedik fel közösségi oldalukon.
Hozzászólás zárolva.