Facebook hozzászólás
715

A HARMADIK NEM

India: hatályba lépett a transznemű személyek jogainak védelméről szóló törvény

Indiára általában még mindig hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint egy elmaradott országra. Pedig a nemi jogok területén is hatalmasat lépett ellőre az indiai szubkontinens az elmúlt években. Egy transznemű művész, és aktivista, Kalki Subramaniam beszélt minderről a CNN-nek; önvallomása különösen annak fényében érdekes, hogy Magyarország legutóbb pont egy retrográd irányt vett ezen a területen.

Életemben sok transznemű barátot vesztettem el, akik öngyilkosok lettek, mások meghaltak AIDS-ben.
Tinédzserként számtalan alkalommal lettem zaklatás áldozata, mint ahogy sokan barátaim közül is, mást a családja vetette ki, vagy éppen a testvére üldözi – mind ezek a tapasztalatok vezettek oda, hogy azt érezzem tennem kell valamit az ügyünkért.

Így lettem a transznemű közösség harcos aktivistája. Az újságírói diplomám megszerzése után elindítottam a Sahodari (Nővéred) magazint, hogy megszervezzem közösségünket. Néhány éven belül megalapítottam a Sahodari Alapítványt is.

Nekem a művészet segített, általa ismertem fel valódi értékeimet. Ez egyfajta médium számomra, ennek révén vagyok képes megfogalmazni és kifejezni félelmeimet, vágyaimat, küzdelmeimet. Közösségünkben sok művész van, de sokan vannak olyanok is, akik művészi tehetség és eszközök híján, más módon kell kifejezzék érzéseiket, gondolataikat.

Így született meg a Transhearts projektünk. Ennek lényege, hogy egyfajta workshop keretében kínálunk művészi jellegű foglalkozásokat sorstársainknak. A terápiás élmény arra alkalmas, hogy a mű készítésekor elfelejtik az időt a résztvevők, az úgynevezett flow-élmény segítségével úrrá tudnak lenni saját belső bizonytalanságukon, szorongásukon.

Kiállítottuk a közösség alkotásait galériákban, egyetemeken, főiskolákon és nyilvános helyeken is. A fogadtatás rendkívül pozitív volt. Amikor az emberek látják a műalkotásokat, ez arra sarkallja őket, hogy megértsenek és végső soron elfogadjanak minket; minden egyes műalkotás egy emberi történet.

A transzneműeket számtalan formában éri erőszak Indiában. A Vörös Fal projektet azért indították, hogy ezen a módon dokumentálják és hívják fel a figyelmet a szexuális bűncselekményekre.

Vörös kép. Kép: cnn.com
Vörös kép. Kép: cnn.com

 

Ez a sajátos ‘art-ivism’ úgy működik, hogy a megtámadottak elmondják, hogy mi történt velük, ezt egy fehér lapon rögzítik, amit aztán a vörös festékbe mártott tenyerükkel nyomtatva hitelesítenek. Ezek a nyomatok pedig nyilvános helyekre kerülnek ki, hadd szembesüljenek az emberek a valósággal.

2014-ben a kemény és kitartó harcok eredményeként az Indiai Legfelsőbb Bíróság végül elismerte a transznemű embereket „harmadik nemnek”. A jogi elismerés azt jelentette, hogy az emberek félelem nélkül nyíltan transzneműként is jelentkezhetnek egyetemekre, cégekhez.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!