PRIVÁT ÜZENET
Királynők, gerillák és vándorok menedéke – Siurana
Sorozatunkban, a PRIVÁT ÜZENETBEN, külföldön élő honfitársaink írják meg nekünk, mit adott számukra egy nagy váltás, egy új élethelyzet. Szluha Krisztina 2018-ban döntött úgy, hogy feladja budapesti életét, fejest ugrik egy szerelembe és egy új országba. Barcelonában él, és hosszú hónapok bezártsága után, végre utazni is van lehetősége. Legutóbb Siuranában járt, onnan küldött nekünk ‘képeslapot’.
Siurana Barcelonától két órás autóútra, 150 km-re fekszik. A környék nem csak Spanyolországban, de világszerte híres.
Ez a vidék Katalónia talán legjobb borait rejti, és minden kontinensről vonzza a vándorokat, leginkább a hegymászó közösségből. Hatalmas szikláinak megmászása a világ legjobbjainak is kihívás. Mi is kedves mászó barátaink invitálására utaztunk ide, de a száz méteres magasságokban lógó ismerősöket csak távolról figyeltük. Minket jobban vonzottak Siurana macskaköves utcái, ahol képzeletben megelevenedett a település több ezer éves, regényes múltja.
A kis városba vörös sziklákon és zöld völgyeken át, egy örökkévalóságnak tűnő szerpentinen vezet az út. Siurana apró, néhány szűk utcából, várromból és egy román stílusú kis templomból áll – mindez 730 méterrel a tengerszint felett. Történelmi jelentősége szimbolikus, ezen a tájon élt az utolsó muszlim közösség, mielőtt a 12. században a keresztények Siuranát is elfoglalták. A mór ellenállásról azóta is legendák keringenek.
Úgy tudjuk, hogy a keresztények éveken át próbálkoztak a hódítással, ám a meredek sziklafalak miatt sokáig bevehetetlennek tűnt a siuranai vár. Végül egy áruló, jutalomért cserébe vezette be a hódítókat egy titkos alagúton át a vár belső udvarába. Abdelazia, a mór királynő, amikor hírét vette, hogy betört az ellenség, úgy döntött, semmiképp sem lesz a foglyuk. Lovával leugratott a sziklafalról, az állat patáinak nyoma örökre belevésődött a sziklába.
Az elszigetelt település a következő századokban királyi feleségek lakja volt, de használták börtönként is. Stratégiai szerepe volt a spanyol ellenállási mozgalmak során. A katalán polgárháborúban lázadók menedékhelye, a szabadságharc alatt gerillák bázisa, Franco korában ellenállók mentsvára volt.
A 20. század második felére rehabilitálták, Katalónia kihagyhatatlan turista célpontjává vált. Egy aszteroidát is elneveztek róla, a Naprendszer 209540 számú kisbolygóját 2010 óta Siurananak hívják.
Siuranába nem elég egyszer elmenni – a természeti környezet lélegzetelállító, a városka utcáit járva a történelem fuvallatát érezni. A vadregényes táj magával ragadott. Úgy éreztem, hogy ide akár hónapokra is elvonulnék. Elolvasnám az összes könyvet, amit félretettem, meghallgatnám az összes zenét, amire eddig nem volt időm, újra gyakorolnék a zongorán, de lehet, hogy a rég tervezett festésbe is belefognék végre.
Hozzászólás zárolva.