Facebook hozzászólás
367

Izraeli-arab kezdeményezés egy palesztin faluért

Közös palesztin-arab kezdeményezés indult, hogy a jeruzsálemi dombokon megbúvó, az 1948-as első arab-izraeli háború után elhagyott palesztin települést, Liftát mentsék meg, és még az Oszmán Birodalomból származó építészeti emlékeket is helyre állítsák.

Lifta, az ősi palesztin falu, csendesen húzódik meg a Nyugat-Jeruzsálemet körülvevő dombok egyikén. Pontosabban már csak a falu romjai, hiszen a települést arab lakói elhagyták még 1948-ban, az első arab-izraeli háború idején.

Azóta omladoznak az épületek, romok mindenütt, a még az Oszmán Birodalom fennhatósága idején emelt boltíves, kupolás, terméskőből emelt magánházak, és szakrális épületek azonban még így pusztulásukban is tekintélyt parancsolók, régészeti értékükről nem is beszélve.

Ennyi maradt Liftából. Fotó: depositphotos.com
Ennyi maradt Liftából. (Fotó: depositphotos.com)

Most azonban az a veszély fenyegeti a még megmaradt romokat, hogy helyükre luxus apartmanokat, szállodákat és bevásárlóközpontokat építenek.

Egy izraeli-palesztin közös kezdeményezés viszont azt tűzte ki célul, hogy megmentik a maradványokat.

A romok nem csak építészettörténeti értékkel bírnak ( Palesztina hosszú évszázadokig az Oszmán Birodalom fennhatósága alatt állt, az akkor emelt épületek pedig sok mindent elmondanak az adott korról), de egyfajta mementója is a 48-as konfliktusnak, amit mind a zsidók, mind pedig az arabok másként éltek meg, és emlékeik is eltérnek a korszakkal kapcsolatban. A mostani közös fellépés arra is alkalmas lehet, hogy közelebb hozza a két fél eltérő szempontjait.

Hatóságok macska-egér harca

Az izraeli földhivatal még májusban jelentette be, hogy a terület beépítésére pályázni lehet, ajánlattételre pedig már a napokban is lehetőség nyílt. 2012-ben egyébként az izraeli hatóságok már megakadályoztak egy hasonló beépítést, miután a bíróság kimondta, hogy bármiféle építési munka csak akkor kezdhető meg a területen, ha azt komoly régészeti feltáró munka előzte meg.
A pályázatot egyébként azon a májusi napon hirdették meg, amikor is az izraeli hadsereg 1968-ban elfoglalta Kelet-Jeruzsálemet, és Jordánia távozni kényszerült az óvárosi részből. A palesztinok ezért is gondolják úgy, hogy a döntés sokkal inkább politikai, és kevésbé van szó pusztán településfejlesztési kérdésről.

Lifta egyébként szerepel az UNESCO világörökségi listáján, mint a cím lehetséges várományosa; a pályázat ugyanakkor megosztja az izraeli hatóságokat is. Bár a földhivatal illetékesei azt állítják, hogy a folyamat elindításáéhoz minden szükséges engedély megvolt, és meg is van, Jeruzsálem önkormányzata ezt továbbra is vitatja.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!