Facebook hozzászólás
642

Teljes elszigeteltségben – a norvég tundra egy olasz világutazó szemével

A pandémia sok mindenre megtanított minket, többek között arra is, hogy az elszigeteltség lehet ugyanolyan természetes és magától értetődő, mint az állandó utazás, helyváltoztatás. Ezt tapasztalta meg egy fiatal olasz blogger, aki a járvány előtt alig volt odahaza, a Covid-zárlatot viszont egy 28 lakosú norvég településen élte meg. Kettő az egyben, mondhatnánk, de inkább olvassuk el a lány élménybeszámolóját a CNN tudósításában.

Valentina ráadásul még soha nem volt Norvégiában.

Nem sokkal megérkezésem után kezdődtek a fehér éjszakák, ez hihetetlen élmény volt, két hónap teljes sötétségben; nem is annyira zavaró, a nagy fény elviselhetetlenebb.”

Május közepétől július közepéig viszont a Kongsfjord az éjféli napsütésben fürdik. „Két hónapon keresztül nem nyuszik le a nap, és mivel a biológiai óránk nehezen áll át, a lehetetlenséggel határos elaludni „éjszaka” – mondja. „De a nehézségektől eltekintve, ez egy gyönyörű és gazdag élet.”

A rendkívüli időjárás pedig valami rendkívül fontosra is megtanította Valentina Miozzo-t.

Amikor egy olyan országban élsz, a déli országokra gondolok, ahol az energia javarészt külső forrásokból érkezik, legyenek azok az embertársaid, vagy éppen a természet, nos, akkor valahogy hozzászoksz ahhoz, hogy másban keresd a forrást, másból töltekezz.”

„Ha viszont egy olyan elszigetelt helyen vagy kénytelen élni, mint a norvégiai Kongsfjord, akkor elég hamar rájössz arra, hogy csak magadból tudsz erőt meríteni, te vagy a forrása saját magadnak – ez egy csodálatos felfedezés – különösen, ha két hónapig nincs fény.”

Bármennyire is elszigetelt is a világtól ez az aprócska norvég település, lakói között mégis számos nemzetiség képviselőjét találni.
Kongsfjordban még nem fordult elő egyetlen Covid-19 eset sem, és bár Norvégia legtöbb városában különféle korlátozásokat léptettek életbe, ez a tundrai település, a szélsőséges elszigeteltsége miatt, a járvány alatt is addig megszokott életét élte.

Hét hónapig nem viseltem maszkot” – mondja Miozzo. „A turizmus és annak tömeges formája a pandémia után meg fog változni. A járvány előtt a magamutogatás is része volt az utazásnak, selfie-ket készítettél magadról, és azt feltöltötted a közösségi média valamelyik platformjára, így növelted egyéni hírneved, növelted az ázsiódat. Ez a múlté. Az exhibicionizmus egyre inkább háttérbe szorul, az élmény a tied lesz, magadért utazol majd, nem azért, hogy a kirakatba tegyed.”

Talán bensőségesebbé válik a világunk, és egy kicsit le is lassul – reménykedjünk együtt Miozzó-val, aki bloggerként már a pandémia előtt is a Slow Travel elkötelezett hírnöke volt.

(CNN)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!