Facebook hozzászólás
538

NEMEK HARCA

Miért készült Billie Jean King teniszbajnokról mozifilm?

Tizenkétszeres egyéni Grand Slam győztes, 16-szoros bajnok párosban és 11-szeres vegyes párosban. Pályafutása kezdete óta küzd a szexizmus összes megnyilvánulása ellen, illetve harcol – elsősorban a sporton belül, de ezzel együtt tulajdonképpen az élet valamennyi területén – a férfiak és nők közötti egyenlőségért. Billie Jean King volt az első olyan amerikai élvonalbeli sportoló, aki a nyilvánosság előtt vállalta, hogy saját neméhez vonzódik. 

Billie Jean King Long Beachen, Kaliforniában született 1943. november 22-én. A történelem egyik legnagyobb női teniszezőjének, sportolójának tartják. A sportban és a társadalomban megjelenő szexizmus szókimondó bírálója.

Billie Jean King Kép: biography.com

A 77 éves bajnoknő egyenlőségért tett lépései példaértékűek. Billie Jean King kezdeményezésére az ATP mintájára 1973-ban létrejött a WTA (Women’s Tennis Association), ami egyben a hivatásos női tenisz létrejöttét is jelentette, és ami az egyenlőség felé vezető úton egy rendkívül fontos lépés volt. Ugyanebben az évben bojkottal fenyegette meg a US Opent, amennyiben a női győztes nem részesül a férfi bajnokkal megegyező díjazásban. Végül King elérte a célját, abban az évben a győztes Margaret Court 25 000 amerikai dollárt kasszírozott.

Kinget 1987-ben a teniszhírességek csarnokának (International Tennis Hall of Fame) tagjai közé választották.

Annak ellenére, hogy évtizedek óta  küzd az egyenlőségért, King úgy gondolja, hogy bizonyos sajtóorgánumokban továbbra is túl nagy szerepet kap a fizikai megjelenés. 2006-ban Elton Johnnal közösen alapították a Billie Awards díjat, amelyet a médiában a női sportolók pozitív ábrázolásáért adtak 2006–2009 között. Elton Johnnal a 1970-es években ismerkedtek össze. Leginkább együtt teniszeztek, de a meleg jogokért is együtt küzdenek. A Philadelphia Freedom című zenét Elton írta King számára, aki akkoriban ennél a csapatnál játszott.

Billie Jean 1965-ben, 22 évesen ment férjhez Larry King legendás televíziós műsorvezetőhöz, akivel az egyetemen ismerkedtek meg. Felvette férje nevét, majd úgy játszott tovább. A hetvenes években már egyértelműen ő volt az első számú teniszező a világon. A 1960-as évek végétől érezte, hogy saját neméhez vonzódik, de tudta, hogy a férje túlságosan is szereti, ezért inkább nem mondta el senkinek az érzéseit. Mivel a szülei homofóbok voltak, ezért végképp esélytelennek látta a dolgot, és megpróbált a teniszre koncentrálni. A sikerszériát azonban egy ronda affér követte. Fodrásza, Marylin Barnett 1981-ben beperelte, korábbi leszbikus kapcsolatuk ürügyén tartásdíjat követelt tőle. A botrány dagadásának Billie Jean a maga módján vette elejét: sajtótájékoztatót hívott össze, és mindent elismert. A közvélemény mellé állt, de az ügyre ráment a házassága. Ettől függetlenül férjével csak 1987-ben váltak el. 1981-ben ő lett a világ első élvonalbeli sportolója, aki a nyilvánosság előtt is felvállalta, hogy a saját neméhez vonzódik. 1994-ben, miután végleg lerakta az ütőt, sikerült szüleivel is megbeszélnie a történteket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!