Kereste a helyét
Sztálinváros eredetileg Mohácson épült volna fel
Rendőri intézkedésre volt szükség a minap Dunaújvárosban a Dunaferr tulajdonosai közötti összetűzés miatt. Az acélmű – rendszerváltás óta tartó – hányatott sorsa vélhetőleg ezzel a mostani közjátékkal sem ér véget. A nagyszabású ipari létesítmény története már a kezdetekkor zökkenőkkel indult. Kevesen tudják, de Sztálinvárost eredetileg Mohácson tervezték felépíteni, és csak a Tito vezette Jugoszláviával való konfliktus miatt lett a helyszín a Budapesthez közelebbi Dunapentele.
Persze addigra már elkezdődött az építkezés, először a mohácsi acélkombinát munkásainak szálláshelyét, egy tíz lakóépületből álló telepet húztak fel, és megépítettek négy kilométer utat is.
Mindez 40 millió forintba került, de a tényleges veszteséget csupán 1,9 millió forintban állapították meg, hiszen a házakat lakják, az utakat használják – hangzott a megnyugtató magyarázatként megszülető propaganda szólam; a szocializmusban ugyanis nem csak bűnözés nincs, de veszteség se nagyon lehet. A nép vagyona mindenekelőtt, ha pedig hiányt észlelnek, annak maximum a szabotázs lehet az oka.
Hiába a kiemelt beruházás, a párt óvó tekintete, nem ez volt az egyedüli fiaskó az építkezés történetében.
A város (pontosabban a Sztálinvárossá növekvő falu, Dunapentele) születésének ideje, építésének első szakasza – az 1950-es évek első fele -ideológiailag és művészeti szempontból is rendkívül izgalmas időszak volt.
A II. világháborút követő demokratikus időszakban az újjáépítés a hazai „modern” építészeti irányzat megerősödését eredményezte; ez a bauhaus eszmeiségét követve a funkcionalitást helyezte az építészet középpontjába.
Dunapentelén 1950 után első ütemként egy „modern” felfogású lakónegyed épült meg. Jól tájolt, jól használható, korszerű lakás alaprajzokra törekvő, lapos-tetős típustervek valósultak meg.
Azonban az addigi „modern” irányzatot felülről megfogalmazott éles ideológiai kritika érte, szovjet hatásra a szocialista realista stíluseszmény lett a követendő, így hamarosan már csak Sztálin-barokk épületek nőhettek ki Dunapentelén a földből, parancsszóra, ahogy attól kezdve minden parancsszóra épült-szépült az országban.
Hozzászólás zárolva.