Mivel gyengítjük az immunrendszert?
Genetikalig sok mindent hozunk magunkkal, ami egészségi állapotunkat jelentősen befolyásolja.
Ám hogy a gének által megírtakból mi realizáldik, már leginkább rajtunk múlik.
Az immunrendszer feladata a testet a külvilágtól elválasztó határfelületeken (a bőrön, ill. a légutak és a bélcsatorna nyálkahártyáján) keresztül bejutott idegen anyagok, kórokozó baktériumok, vírusok és gombák – összefoglaló néven antigének (immunreakciót kiváltó anyagok) – felismerése és ártalmatlanná tétele. Felépítésének és működésének bonyolultsága vetekszik az idegrendszerével. Öröklött természetének köszönhetően szemfüles őrszem és ügyes harcos, emellett tanulékony és jó memóriával rendelkezik. Intenzív hatást gyakorol rá a lelki állapot, szorosan együttműködik az ideg- és a hormonrendszerrel, ám néha „megbolondul”: ilyenkor a szervezet saját fehérjéi ellen intéz támadást, és ez több komolyabb betegség alapjául szolgál (ezek az autoimmun-betegségek).
Genetikai alapok – gyenge férfiak, erős nők!
Egészségi állapotunk nagyrészt az immunrendszer épségén múlik. Persze ebben is vannak örökletes eltérések: egyes embereknek olyan erős az ellenálló erejűk, hogy még a másokat letrítő kórokozók se kottyannak meg nekik, mások viszont minden influenzajárványban megbetegszenek. A közismert különbség a férfiak és a nők várható élettartama között szintén az immunrendszer működésén alapszik. A „gyönge nők” sikeresebben ellenállnak a kórokozóknak, mint a férfiak. Ez részben annak köszönhető, hogy bizonyos antitestek (immunglobulinok) szintje magasabb a női szervezetben. Ez az egyik nemi hormon, az ösztrogén hatására alakul így, amely serkenti az ún. B-limfociták működését, míg a férfi nemi hormon, a tesztoszteron kifejezetten csökkenti aktivitásukat, akárcsak a másik fő típusét, a T-limfocitákét. Ennek köszönhetően a nők többségének immunrendszere nap mint nap sikerrel birkózik meg az olyan terhelésekkel, amelyektől a férfiak jelentős része ágynak dől.
Mivel gyengítjük az immunrendszert?
A fentiek némi ízelítőt adtak abból, milyen összetett és intelligens rendszer gondoskodik szervezetünk védelméről. Persze ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni, jó állapotban kell lennie. Bár sok múlik azon, milyen sajátságokat örököltünk szüleinktől e téren, mégis sokat tehetünk védelme érdekében.
- Például ha sikerül a felesleges stresszt kiküszöbölnünk. Egy hosszabb feszültséggel teli időszak során erősen lecsökken a szervezet ellenállóereje: feléljük noradrenalin tartalékainkat, és a mellékvese által kiválasztott kortizon nevű hormon még tovább gyengíti az immunrendszert.
- Aztán itt vannak a szokásos élvezeti szerek (cigaretta, alkohol, kávé stb). Annyi ártalmas hatás ér minket nap mint nap, gondoljunk csak az egyre növekvő méretű környezeti terhelésre, felesleges tetéznünk ezek fogyasztásával. Míg a szervezet a káros anyagokat hatástalanítja, és amíg azok lebontásával van foglalatoskodik, kevésbé tud ellenállni a kórokozóknak, és érzékenyebbé válik az allergiát kiváltó anyagokkal szemben is.
- Apropó, kórokozók. Bár fontos a személyi higiénia és a tisztaság, azért ne essünk, túlzásokba, és ne akarjunk minden csírát kiirtani környezetünkből. Valamennyi baktériumra már csak azért is szükség van, hogy immunrendszerünket tréningben tartsa. Sok allergia és bőrbetegség elkerülhető lenne, ha nem akarnánk naponta többször is különféle baktériumölő szappanokkal fertőtleníteni testünket, kevesebb „testápolószert” és sminket és egyebeket kennénk magunkra. Az pedig kifejezetten káros, ha minden apró-cseprő probléma miatt rögtön a gyógyszerért nyúlunk. Ahol csak lehet, használjunk bevált természetes módszereket!
dr. Balaicza Erika
www.balaicza.hu
Hozzászólás zárolva.