Facebook hozzászólás
252

Szabadulj meg a szemölcstől!

Szinte mindenki találkozik élete során a közönséges szemölccsel, amely tulajdonképpen vírusfertőzés. Óvodásoknál, kisiskolásoknál gyakran jelentkezik az uszodaszemölcsnek nevezett probléma, felnőtteknél viszont nem ritka a nemi úton terjedő szemölcs felbukkanása.

Vírusfertőzés, kiszámíthatatlan lefolyással

A szemölcsöket vírus okozza, tehát fertőzés útján kerülnek a bőrre. Gyakran összekeverik őket az anyajegyekkel és egyéb kiálló puha kocsányos növedékekkel, épp ezért is érdemes az eltávolításhoz bőrgyógyász segítségét kérni. Más fertőzésekkel szemben a szemölcs néhány hétig, de akár évekig is megmaradhat. A szemölcsök megjelenési formája függ a bőr állapotától, a vírus típusától és a fertőzés helyétől. Felbukkanásuk egészen biztosan összefügg az immunrendszer legyengülésével, ezért betegségek után gyakrabban alakulnak ki. Ugyanakkor az összefüggés fordítva nem igaz: a szemölcs megjelenése nem utal immunzavarra.

A vírus parányi sérüléseken keresztül behatol a hámsejtbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenállást tapasztal, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve szemölcsképzést indít be. A kialakulást néhány más tényező is elősegítheti, mint például a bőrsérülések, a bőr felázása, a fokozott izzadás és a láb deformitásai.

Változatos formák, eltérő kezelés

A leggyakrabban előforduló típus a verruca vulgaris (közönséges szemölcs) főként a tenyéren, talpon, ujjakon, ritkábban a gyermekek térdén, könyökén fordul elő, de bármelyik testtájon megjelenhet. A talpon jelentkező, úgynevezett „befelé növő szemölcs” fájdalmassága miatt akár járásképtelenséget is okozhat. Tipikus szemölcsnek nevezzük a  kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkosszürke, érdes, pontozott felszínű göbcsét. Ez nem viszket, nem okoz gyulladást, csak akkor fáj, ha megsérül, például bereped. Főként a gyerekekre jellemző, hogy ujjszopás vagy körömrágás miatt a köröm alatt fejlődik ki a szemölcs, ami okozhat enyhe fájdalmat is. Az arcon, nyakon, állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek. Komolyan kell venni a nemi úton terjedő, nemi szervek környékén megjelenő, kávébarna, puha kinövéseket, hiszen ezek akár a méhnyakrák kialakulásának kockázatát is növelhetik. A fogamzásgátláson kívül ezért is kiemelten fontos a kondom használata. A szemölcsök tehát testszerte megjelenhetnek, esztétikai és egészségügyi problémát, esetleg fájdalmat okozva.

– Az eltávolítás történhet fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos vagy lézerkéssel való roncsolással és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt – ismerteti dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza. – A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg.

6 tanács a megelőzéshez

  1. Fürdés után töröljük szárazra a bőrt, főleg a lábujjközöket.
  2. Vegyünk mindennap tiszta pamutzoknit, amely magába szívja az izzadtságot. A vírusok ugyanis könnyebben bejutnak a felázott bőrbe.
  3. Ne használjunk közös törölközőt, vizes helyiségekben is mindenkinek legyen saját papucsa.
  4. Hordjunk jól szellőző lábbelit, sportoláshoz pedig sportcipőt.
  5. A cipőket rendszeresen fertőtlenítsük.
  6. Ha már kialakult a szemölcs, ne piszkáljuk!

Forrás: www.oxygenmedical.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!