Facebook hozzászólás
425

MÉG NEM KÉSŐ

5 %-os áfával lakást venni?

Aki időben lép, még könnyen vásárolhat 5 százalékos áfakulccsal meghirdetett lakást, azonban érdemes sietni, mert egy új felmérése szerint dinamikus ütemben fogynak a fővárosi új építésű otthonok. Csak 2019 őszén 1800 ilyen új otthont értékesítettek. Jelenleg ötezerre tehető az elérhető új lakások száma és további ezer-kétezer kedvezményes áfakulcsú lakás megjelenésével kell számolni a következő években: ezek azok az otthonok, amelyek már építés alatt állnak, de az értékesítésük még nem kezdődött meg.

Jelentős ütemben fogynak a még 5 százalékos áfakulccsal meghirdetett új építésű lakások a fővárosban, így érdemes sietnie annak, aki nem akar lemaradni. Az egyik ismert lakóingatlan-fejlesztő legújabb felmérése alapján már csupán 5000 körül mozog a jelenleg is értékesítés alatt álló, kedvezményes adókulccsal meghirdetett otthonok száma, míg azon projektek esetén, ahol csupán az építkezés indult el, de az értékesítés még nem, további 1000-2000 új lakás érkezése várható a piacra. Ez a mennyiség pedig hamar elfogyhat, amit alátámasztanak a korábbi értékesítési adatok: csak 2019 őszén 1800 új otthon talált gazdára a fővárosi piacon. A vásárlást tervezőknek tehát érdemes minél előbb belevágniuk a lakáskeresésbe.

Társasház épül Budapest szélén, Kép: László Márta
Kép: László Márta

Az új lakásokra vonatkozó kedvezményes áfakulcs 2016-os bevezetése jelentős változást hozott az új lakások piacára, amely – egy átmeneti időre – 2019. december 31-ig lehetővé tette, hogy az értékesített új otthonok után a korábbi 27 százalékos helyett 5 százalékos áfát számítsanak fel. Ezen a szabályozáson 2018 novemberében könnyítettek: az új rendelkezés értelmében a 2018. november 1. előtt jogerős építési engedélyt szerző projektek lakásait – a korábbi határidőt kitolva – egészen 2023 végéig 5 százalékos áfakulcs mellett lehet értékesíteni.  Azon projektek lakásai esetében ugyanakkor, amelyek az engedélyt csak 2018. november 1. után kapták meg, 2019 végén valóban véget ért a kedvezményes áfa időszaka: a 2020. január 1-jétől a fizetendő vételárrészletekre már a 27 százalékos áfamérték vonatkozik.

A kedvezményes áfakulcs megszűnése várhatóan jelentős terhet ró majd mind a vásárlókra, mind pedig a beruházókra. Az 5 és 27 százalékos áfa közötti 22 százalékos különbség jelentős áremelkedést hozhat a bruttó árakban a nettó árak változatlansága mellett is.

− Az továbbra is kérdéses, hogy pontosan hogyan alakul majd a teher megosztása a két fél, a vásárlók és a beruházók között. A fejlesztők rugalmasságát nehezíti, hogy a lakásépítési költségek magasak, így nem igen tudják lenyelni az előbb említett 22 százalékos terhet, és csökkenteni nettó áraikon, vagyis az árak emelésére kényszerülnek a már csak 27 százalékos kulcs mellett értékesíthető projektek esetében – mondja Martin János, a Living lakóingatlan-fejlesztő illetékese.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!