LASSAN PUKKAD KI A LUFI?
Hűtött kedélyek az ingatlanpiacon
Csökkenő kereslet és csökkenő tranzakciószámok hűtötték a kedélyeket a novemberi lakóingatlan-piacon. A két erősebb őszi hónap után hamarabb indult meg a szokásos év végi lejtmenet, ami szinte minden ingatlanpiaci mutatóban érezhető volt. A tavaly novemberi forgalomhoz képest 9%-os csökkenés és a kereslet történelmi mélypontra zuhanása mellett az árak éves szinten ugyan egyre csökkenő mértékben, de még mindig emelkedtek az előző hónapban.
A változó piaci környezetet jól érzékelteti az értékesítési idők folyamatos emelkedése, valamint az irányárakban és alkupozíciókban a nagyobb mozgások. Az értékesítési idő lassulását a belvárosiak és a nyugat- magyarországi téglalakás tulajdonosok érezhetik leginkább, hiszen nekik akár 4 hónap is kellhet ahhoz, hogy sikeres tranzakciót zárjanak.
A budai oldalon a nehezedő piaci körülmények ellenére is az adás-vételek 35%-a 70 millió forint feletti ársávban zajlik, amely 756 ezer forintos átlagos négyzetméterárat jelent téglalakások esetében. Sőt, a tranzakciók majd 20%-a a 900 ezer forintos négyzetméterárat is meghaladj, míg Pesten ez a kategória még csak 9%-ot tesz ki.
Az ingatlanpiaci mutatók csökkenésével párhuzamosan a lakossági hitelezés összege is visszaesést mutatott novemberben. A Duna House előrejelzése alapján a hónapban 71,5 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitelt vettek fel Magyarországon.
Felnyomja az árakat a fővárosi dugódíj
Több évtizedes múltra tekinthet vissza a fővárosi forgalomcsillapítás és az ingázók tömegközlekedésre terelésének terve, de csak elvétve születtek részleges intézkedések. Pedig – ha nem is feltétlenül a dugódíj, de – a forgalomcsillapítás és több sétáló utca kialakítása hosszú távon növelhetné a zöldfelületek arányát, jótékony hatással lehetne a levegőminőségre, összességében növelhetné az életminőséget, és nem utolsó sorban az ingatlanárakat is.
Hozzászólás zárolva.