Az elmúlt években tapasztalható ingatlanpiaci fellendülés várhatóan idén is folytatódik, ám az élénkülés motorját a befektetők helyett valószínűleg egy új vevőréteg megjelenése és az emelkedő hitelfelvételi kedv adja majd.
– Egyrészt az állami támogatásnak köszönhetően (CSOK, NOK) a piac lendületben marad. Alapvető kormányzati szándék, hogy az ingatlanpiac élénk legyen, hiszen számos más iparágat húz magával. Nem lesz jelentős emelkedés sem az árakban, sem a piacon, de visszaesés biztosan nem jellemzi majd a 2017-es évben az ingatlanpiacot. A tavalyi év végéhez képest sokkal alacsonyabb ingatlanárak nem lesznek. Megjelenik ugyanakkor egy új réteg a vásárlók között. Azok is lépni fognak, akiknek kevesebb pénze van és nagyobb összegű, vagy nagyobb arányú hitelre van szüksége a lakásvásárláshoz. Ebből fenntartható lesz a kereslet – mondta Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat tulajdonosa, aki szerint idén jelentős lesz a lakáshitelezés szerepe.
– Most azt tapasztaljuk, hogy a vásárlások összegének kevesebb mint 30 százalékát finanszírozzák hitelből. Sok a készpénzes vásárló jelenleg, mi ennek az aránynak a csökkenésével számolunk. Vagyis többen fognak hitelből is vásárolni, és azt is nagyon valószínűnek tartom, hogy nagyobb lesz az egy-egy ügyleten belüli hitelarány is. A hitelek egyre kedvezőbb módon érhetőek el, tehát azoknak is megéri majd kölcsönt felvenni, akiknek van elegendő tőkéje – tette hozzá a szakértő.
Gadanecz Zoltán idén az albérletek árainak csökkenését várja. A GDN tulajdonosa úgy véli, hogy a bérlés helyett sokan a vásárlást választják majd, ami valamivel lenyomja az árakat.
– A javuló hitellehetőségek meg fogják állítani a bérleti díjak emelkedését. Jelentős változásra nem számítok, de minimális csökkenésre igen” – mondta Zoltán, akinek az előrejelzése a tavalyi évben megfigyelt folyamatokon alapul.
– A 2016-os év az ingatlanpiacot bolondokházává változtatta. A vásárlók a 2013 óta tartó felívelést tavaly végre észrevették. 2015-ben már a média is sulykolta, és 2016-ban ennek hatására mindenki lakást akart venni és pestiesen szólva, túltolták. A brókerbotrány megrengette a bizalmat az értékpapírokban és egyéb pénzügyi termékekben, az emelkedő ingatlanárak pedig azt mutatták, hogy ide érdemes pénzt tenni. Ez katalizálta az ingatlanpiacot. Minden vevői réteg megjelent, nemcsak a befektetők vásároltak, ők 2015-ig uralták a piacot, de 2016-ban a magánszemélyek is nagyot haraptak az ingatlanpiacról. Ez annyira igaz volt, hogy a befektetők ki is szorultak. Az árak ugyanis olyan magasra szöktek, hogy már nem érte meg felújítani és eladni. Eljutottunk odáig, hogy tetőzött az ingatlanpiac. Miből látszott ez? A panellakások árán például. 2013 októberében egy 32 négyzetméteres, IV. kerületi panellakás ára 5 és fél millióról 7 és fél millióra emelkedett, csupán néhány hónap alatt! Ez majd másfélszeres növekedés! Most ugyanezt látjuk visszafelé a 82 négyzetméteres, 3 szobás panellakás 30 millióról 26 millióra esett vissza. Ez a megtorpanás jellemezte a tavalyi év végét” – tette hozzá a GDN tulajdonosa.
Hozzászólás zárolva.