Facebook hozzászólás
899

Okostégla! Mi a manó? Ettől lesz intelligens a kéglid?

A megfelelő építőanyagok kiválasztásával kezdődik a fenntartható és takarékosan üzemeltethető ház építése. Az intelligens otthonok alapját pedig azok az okos falazási rendszerek teremtik meg, melyek az energiahatékonysági mutatóik alapján eredményesen veszik fel a harcot az elillanó hővel szemben.

Az álomotthon megtervezésekor hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, milyen fontos döntést kell meghoznunk, amikor kiválasztjuk a szükséges építőanyagok hosszú sorának egyik legelső elemét, a téglákat.

Okostéglák, Kép: sajtóanyag
Okostéglák, Kép: sajtóanyag

Gyakran legyintünk egy nagyot, rábökünk egy alacsonyabb árkategóriás falazási rendszerre és máris gyors léptekkel haladunk tovább a látványosabb elemek, így például a burkolóanyagok és a szaniterek felé. Itt követhetjük el a legnagyobb hibát és ezen a ponton dönthetjük romokba az intelligens otthonokról szőtt terveinket.

Kacsalábon forgó ház, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A Lechner Tudásközpont felmérése szerint a tavaly kiadott energiatanúsítványok alapján kisebbségben vannak a korszerű, alacsony fogyasztású lakások – egész pontosan 2016-ban 140 ezer lakóingatlan kevesebb, mint 20 százaléka kapott korszerű vagy annál jobb osztályzatot. Az újHÁZ Centrum szakértői szerint a falszerkezet hőszigetelő képességének legalább felét a tégla adja, a fűtési energiának pedig nagyjából egyharmada távozik innen télen a nem megfelelő rendszer miatt. Figyelembe véve azt, hogy a téglák csupán a teljes házépítés költségeinek 4-5 százalékát teszik ki, feltétlenül szükséges a megfontolt, szakértői ajánláson alapuló döntés meghozatala és a minőségi alapanyagok választása.

Az úgynevezett U értékük alapján könnyedén összehasonlíthatók a téglák – ez az a mérőszám ugyanis, ami megmutatja az egyes építőipari anyagok hőszigetelő képességét. Az okostéglák akár 50 százalékkal is jobb hőszigetelő képességgel rendelkeznek a hagyományos társaikhoz képest.

A falazóelemek hőszigetelő képességét homlokzati hőszigetelő rendszer telepítésével fokozhatjuk, melyek közül a legnépszerűbbek és a legkönnyebben kivitelezhetőek az úgynevezett vakolható hőszigetelések. Ebben az esetben a hőszigetelő vakolatok az előzetesen felragasztott polisztirol táblákra felvitt alapozórétegre kerülnek. A korszerű hőszigetelést már az első fűtési szezonban megérzi pénztárcánk – minimum 3-5 százalékos rezsicsökkenéssel is járhat, korábbi költségeinkhez képest.

Húzóágazat?
Az építőipari beruházásokkal szemben magasak és bizakodóak az elvárások az uniós forrásoknak és a CSOK-nak köszönhetően, kérdés azonban, hogy a kormányzati előrejelzések hatására lesz-e, aki a beruházásokat megvalósítja?

Törvényi szabályozás rögzíti, hogy Magyarországon 2021. január 1-jét követően csakis majdnem nulla energiaigényű épületek kaphatják meg a használatbavételi engedélyt. Az energia hatékony megoldásokra tehát a fokozódó igényen túl a törvényi kötelezettségek miatt is nő a kereslet, miközben a fenntartható szemlélet és környezettudatos hozzáállást is egyre több vásárló vallja sajátjának. Az építőanyag-kereskedelmi hálózat éppen ezért folyamatosan növekvő termékkínálattal kívánja hozzásegíteni a közeljövő otthonait az okos alapok megteremtéséhez szükséges szinte nulla energiaigényű anyagokhoz.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!