Facebook hozzászólás
229

Halálhoz vezethet, ha nem beszéljük meg problémáinkat!

Hamarabb halnak meg azok, aki a haragjukat magukban tartják – legalábbis azok szerint a szakértők szerint, akik állítják: a hosszú házasság, és egyben a hosszú élet titka is a kommunikáció.

Egy házaspárokról szóló tanulmány kimutatta, hogy azok, akik szabadon kimutatják az érzéseiket, hosszabb ideig élnek, mint azok, akik magukban tartogatják a haragjukat éveken át.

„A legrosszabb, amit tehetünk, hogy magunkban tartjuk, nem beszélünk róla, és folyamatosan haragszunk” – állítja a szerző, Ernest Harburg a Michigani Egészségügyi Egyetem professzora. „Ha közeli hozzátartozónkkal nem beszéljük meg a problémákat, akkor az nem tesz jót az életkilátásainknak.” – teszi hozzá.

Az eredmények talán nyilvánvalónak tűnnek, de Harburg szerinte a korábbi kutatások nem mutattak ki egyértelmű kapcsolatot az életkilátások és a házasságon belüli kommunikáció minősége között. A tudós és munkatársai 192 házaspárt követtek nyomon 1971 és 1988 között Tecumseh városában 17 éven át.

A párok 14 %-a volt olyan, aki magában tartotta a haragját, vagyis mindkét fél tartózkodott attól, hogy megoldják a problémáikat. „Nem a problémáról beszéltek, és ha mégis, az veszekedésbe torkollott.” – mondta Harburg. Az egyéb kockázati tényezők figyelembe vétele után is azt találták, hogy a haragjukat magukban tartó párok előbb haltak meg, mint azok, akik más módon kezelték negatív érzéseiket.

Harburg szerint sokkal helyesebb magatartás az együttműködés. „Meghallgatjuk a másikat, nem vágunk közbe, beszélgetünk. A képzeletünk segítségével együtt megoldjuk a problémát, és valamiféle megegyezésre jutunk.”

Janice Kiecolt-Glaser, az Ohioi Egyetem igazgatója szerint világos, hogy a házassági interakciók befolyásolják a testi működésünket. „Tudjuk, hogy azoknál a pároknál, akik undokak vagy durvák egymással konfliktus esetén, emelkedik a stresszhormonok szintje, és gyengül az immunrendszerük.” Tanulmányukban kimutatták, hogy egy apró karcolás is két nappal később gyógyult be azoknál, akik durván viselkedtek egymással. Bár a tanulmány még nem egészen teljes, Kiecolt-Glaser szerint fontos a folyamatos jó kommunikáció. Harburg pedig hozzátette, hogy ha az intelligenciánkat és kreativitásunkat használjuk, hogy megoldjuk a problémát és megőrizzük a kapcsolatot, akkor minden nehézségen túljuthatunk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!