Facebook hozzászólás
1 199

A brit uralkodó ma ünnepli 95. születésnapját

11 dolog, amit biztosan nem tudtál II. Erzsébet királynőről

Nemrég vesztette el a férjét, Fülöp herceget, ezért a királynő biztos, hogy csendesen ünnepli 95. születésnapját. Elizabeth Alexandra Mary Windsor 1929. április 21-én született és élettörténetével több rekordot is tart. Íme néhány információ a királynőről, amikről nem mindenki tud.

#1 Nem csak az Egyesült Királyság uralkodója

1952. február 6- óta II. Erzsébet Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának uralkodója, de több más nemzet királynője is. Többek között a nemzetközösségi királyságok – Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Grenada, Jamaica, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Pápua Új-Guinea, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Salamon szigetek és Tuvalu uralkodója. Ezen országok és szigetek az angolok hódításának és gyarmatosításának köszönhetően részei a birodalomnak, így Erzsébet királynő az uralkodójuk.

#2 Nem királynőnek született

Erzsébet életének első 10 évében hasonló státuszban élt, mint ma Beatrice és Eugenie yorki hercegnő. Ez a helyzet nagyapja, VI. György király 1936-os halálával változott meg.

II. Erzsébet és Fülöp herceg a királynő  megkoronázása után Foto: Wikimedia

#3 Különleges beceneve volt

Erzsébet és testvére Margit, mint minden hagyományos családban is, becenevet kaptak a szüleiktől, Erzsébet királynétól és VI. György királytól.  „Lilibet a büszkeségem, Margaret az örömöm” – mondták a lányokról. A Lilibet becenevet férje Fülöp herceg is gyakran használta. A nemrégiben elhunyt herceg temetési szertartása előtt II. Erzsébet egy kézzel írt levelet helyezett a koporsóba néhai férjének, amit Lilibet néven írt alá. Fülöp volt ugyanis az utolsó, aki így szólította, szólíthatta a királynőt.

#4 Nem járt hagyományos iskolába

Angliában természetes, hogy az örökösök nem járnak  általános iskolába, mint a hétköznapi gyerekek. Erzsébetet és húgát magántanárok, nevelők oktatták Windsorban, vagy épp amerre jártak. Henry Marten az Eton Főiskola tanára és a canteburyi érsek hittanórákat adott a hercegnőknek. Marion Crawford, Margit és Erzsébet dadusa is tanította a lányokat, ám őt 1953-ban elbocsátották a palotából, mert kiderült, hogy a királyi család engedélye nélkül egy bizalmas információkat tartalmazó könyvet írt „A kis hercegnők” címmel .

#5 Részt vett a II. világháborúban

Erzsébet csak tizenéves volt, amikor kitört a második világháború. Szinte könyörgött apjának, hogy  csatlakozhasson harcoló honfitársaihoz. Nem kapott rá engedélyt. Később, a tiltások ellenére, Erzsébet belépett a női segítők egységébe és 18 évesen teherautó-sofőrként és szerelőként szolgált. Ő volt az egyetlen a királyi családból, aki fegyveres testület tagja volt, és jelenleg is ő az egyetlen élő államfő, aki hivatalosan szolgált a II. világháborúban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!