Határ a csillagos ég, avagy hogyan jelentkezzünk űrhajósnak?
Gyerekkoromban, ha azt kérdezték tőlem, mi leszek, ha nagy leszek, sokáig azt válaszoltam: régész. Volt egy barátom, aki mindig azt felelte: űrhajós. A felnőttek persze megmosolyogták. Kevesen jutnak el odáig, hogy a gyerekkori vágyaikat megvalósítsák. Ahogy tapasztalom, még kevesebben vannak, akik felnőtt korukban mernek nagyot álmodni. Suha Péter közéjük tartozik. Jelenleg a Közlekedési Múzeum műszaki üzemeltetési és infokommunikációs főosztályát vezeti. Ám nemrég űrhajósnak jelentkezett az Európai Űrügynökség programjába. lehet, hogy ő lesz a következő magyar űrhajós?
Mi történik ezután?
Hat lépcsőben szűrik a jelentkezőket. Most különböző pszichológiai teszteket kell kitöltenünk online. Ezeknek az az egyik nehézsége, hogy nem lehet felkészülni rájuk. Egy-egy tesztben 60-70 kérdésre kell kifejtő választ adni, meghatározott időn belül. Többek között arra irányulnak a kérdések, hogy a jelentkező mennyire képes csapatban működni, hogyan tud másokkal együttműködni, milyen a kríziskezelő képessége. Néhány teszten már túl vagyok, de az eredményt még nem tudom. Idén októberben derül csak ki, hogy tovább jutok-e a következő szintre. Ott már fizikai, terheléses vizsgálatok lesznek.
Hány főre szűkítik le a létszámot?
A 20 ezer jelentkező 22 helyre pályázik. A 22-ből is csak kettő lehet úgynevezett karrier űrhajós, azaz asztronauta a végén. Ez a két ember vehet majd valóban részt űrprogramban. Ahogy haladnak végig a kiválasztáson, specifikusan bizonyos feladatokra képzik majd azt az űrhajóst. Tehát, hogy ki marad a végén, az attól is függ, hogy mi lesz a következő űrprogram célja. Milyen speciális tudásra lesz szükség a küldetés végrehajtásához. A többi húsz ember, ha végig tudja csinálni a kiképzést, és végül nem repül, az Európai Űrügynökségnél kaphat munkát – a háttérben. 2026-ra lesz végeredménye a válogatásnak.
Mit szól mindehhez a családod?
Édesanyám nagyon aggódik, hogy mikre adom a fejem. Ő ellendrukker kicsit, szerintem azért szurkol, nehogy sikerüljön. A fiam tíz éves, nagyon büszke rám.
Kicsit olyan ez számomra, mint amikor a magyar népmesében a legkisebb fiú elmegy szerencsét próbálni. Neked mi a célod ezzel?
Néhány éve kitaláltam egy show-műsort. Nagyrészt a Farkas Bertalannal folytatott beszélgetéseknek köszönhetően. Szerettem volna, ha kiderül, milyen komplex képességekkel rendelkező emberek mehetnek az űrbe. Részleteket nem szeretnék elárulni, mert még bízom abban, hogy ez a műsor egyszer megvalósul. Úgy gondoltam, ha jelentkezem az űrprogramba, első kézből szerezhetek tapasztalatokat, bármeddig jutok is. De minél tovább haladok, egyre többször felvillan előttem a lehetőség, hogy a határ a csillagos ég!
Hozzászólás zárolva.