GAP, C&A, ADIDAS, MUJI, TOMMY HILFIGER, CALVIN KLEIN
Kényszermunkával készülnek a nagy divatmárkák termékei?
A világ vezető divatmárkáit előállató multinacionális cégek és azok forgalmazói nem kis mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy Kína továbbra is fenn tudja tartani az ujgurok brutális elnyomását – állítják emberjogvédő szervezetek.
A Glan arra hívta fel az Egyesült Királyság kormányának figyelmét, hogy azonnal állítsa le a kényszermunkához kapcsolódó termékek értékesítését, mivel megsértette a vonatkozó törvényeket, köztük az 1897. évi, külföldön készült árukról szóló jogszabályt. A H&M és az Ikea válaszul kijelentették, hogy abbahagyják a gyapot vásárlását a régióból.
Muji továbbra is gyapotfonalat akar használni, mely az érintett kínai régióból származik, de tagadja, hogy pamut- és fonal előállítása bármiféle kényszermunkához kapcsolódna. Az Uniqlo szóvivője elmondta, hogy a régióban nem gyártanak Uniqlo termékeket, ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy az ellátási lánc minden partnere tartsa be az emberi és munkavállalói jogokról szóló nemzetközi előírásokat.
A PVH Corporation, amely Calvin Klein és Tommy Hilfiger tulajdonában van, nyilatkozatban erősítette meg, hogy nem származnak késztermékek a régióból, ugyanakkor megszünteti az üzleti kapcsolatait olyan gyárakkal és malmokkal, melyek Hszincsiangban termesztett pamutot használnak fel.
Az Adidas szerint nem származnak termékeik a régióból, ugyanakkor utasította beszállítóit, hogy ne rendeljenek fonalat a régióból.
Az emberjogi koalíció tagjai ugyanakkor kijelentették, hogy nem elegendő, ha a márkák és a kiskereskedők csak a beszállítókkal fennálló közvetlen kapcsolatokat szüntetik meg, az ágazatnak a régióhoz fűződő kapcsolatok teljes átalakítását kell elvégezni.
A múlt héten a kínai nagykövet az Egyesült Királyságban tagadta, hogy kormánya emberi jogi jogsértéseket követne el, miután az interneten újból megjelentek olyan videók, amelyek ezt bizonyították.
Hozzászólás zárolva.