Facebook hozzászólás
1 136

B-terv

„Minden krízisből pozitívan lehet kijönni”- Erős Antónia a változásról

Mindenki életében vannak olyan időszakok, amikor a jól bevált dolgaink már nem működnek, újra kell tervezni őket. Megváltoztatni az irányt, elengedni régi szokásokat, belevágni új tervek megvalósításába. B terv című rovatunkban ismert magyar emberek vallanak a nagy váltásaikról. Most Erős Antónia mesél nekünk.

Erős Antónia portré 2
(Fotó: Sárosi Zoltán RTL.Klub)
Hogyan tudtad túltenni magad a magánéleti mélypontokon, az emberi játszmák okozta sérüléseken? Mi az, ami tovább lendített?

A családi háttér nagyon fontos. Mindig is tudtam, hogy a szüleim, a nővérem nagyon szeretnek, gyerekkoromban és most is biztos hátteret jelentenek. A férjem, a gyerekeim mellettem vannak, mindig számíthatok rájuk. Egy elég erős baráti háló vesz körül minket, a legnehezebb helyzetekben ők is támogatnak. Szerintem az ember életében a legnagyobb fordulópont az, amikor gyereke születik, ettől kezdve nem nagyon hagyhatod el magad. Minden helyzetből fel kell valahogyan állni, mert ott vannak a gyerekek, akik számítanak rád.

Ha már a gyerekeidet említetted, nekik mit tanítasz a változásról? Hogyan neveled őket, hogy rugalmasan kezeljék a nehéz helyzeteket?

Az egyik orvosom szokta mondani, hogy az életet nem lehet megúszni. Ez egy nagyon igaz mondás, összefoglalja a lényeget. Nyilván nem minden nap egy rózsaszín álom, de szerintem halálosan unalmas lenne örökké rózsaszín álomban élni. Attól szép minden, hogy a dolgok változnak körülöttünk és ezt lehet szeretni és élvezni. A gyerekeimnek akkor könnyebb ezt megérteni, ha a legfontosabb dolgok az életükben igenis stabilak. A család, a barátok, akik körül veszik őket, ők állandóak. Így akár jó, vagy akár rossz egy változás, sokkal könnyebb végig vinni, vagy alkalmazkodni hozzá.

Az elmúlt másfél év is egy nagy tanulási folyamat volt mindannyiunknak. Nagyon keveset beszélünk arról, hogy a gyerekek hogyan élték meg az elmúlt időszakot. A gyerekeim kiskamaszok, ők is folyamatos változásban vannak, nagy kihívás volt elfogadtatni velük azt, ami számunkra, felnőttek számára is elfogadhatatlan és érthetetlen.

Annyit tudunk tenni, hogy a lehető leghiggadtabban elmagyarázzuk nekik, hogy a folyamatok éppen hol tartanak. Mi az, amit biztosan tudunk, felhívjuk a figyelmüket arra, hogy ebben a helyzetben nekik is áldozatokat kell hozni.

Milyen változásokat hozott a Covid-járvány a te életedben és hogyan vizsgáztál a változáshoz való alkalmazkodásból?

Nem tudok múltban beszélni erről az időszakról, mert még nagyon is benne vagyunk. Szerencsére nem vagyok egy pánikoló típus, de az új helyzetekhez való hozzáállásom hullámzó volt. Ahogy az emberek többsége, volt, hogy én is féltem, aztán, amikor egyre több információ jutott el hozzánk, megtanultam együtt élni velük. Be kellett látnunk, hogy ez egy hosszan tartó együttélés lesz, nemcsak egy laza, futó kapcsolat. A cukorbetegségemmel kapcsolatban, bíztam az orvosaimban, kikértem a véleményüket, követtem a tanácsaikat.

Hogyan kezeled idő múlást? Hiszen, ez is változás. Ahogy idősödünk, változik a testünk, a gondolkodásmódunk.

Ez egy annyira lassú változás, hogy észre sem veszed. Amikor a fotókat nézed vissza, akkor jössz rá, hogy nem mindig úgy néztél ki, mint mostanában. Ez valami olyasmi, ami engem nem érdekel és nem is zavar, mivel jól érzem magam a bőrömben. Bármit is teszek, az idő múlik, ezt el kell fogadni.

A tévés munkádat ugyanúgy folytattad az elmúlt időszakban, mint a járvány kitörése előtt. Mi volt a helyzet az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal, aminek alapítója és vezetője vagy. Milyen új kihívások várnak rátok mostanában?

Az alapítvány életében az elmúlt másfél év óriási lehetőségeket hozott. Kijelenthetem, hogy a tavalyi év munka szempontjából húzósabb és sikeresebb volt, mint bármikor korábban. Nagyon gyorsan alkalmazkodtunk az új helyzethez, az összes programunkat, vagy azok egyes részeit áttettük az online térbe. Nagyon korán megtanultuk, hogy az eseményeket többféleképpen tervezzük meg, legyen élő és online opció is. Ezt a velünk együttműködő szervezetek, támogató partnerek is megértették és most is velünk vannak. Sőt újak is csatlakoztak hozzánk. Gőzerővel dolgozunk a Magyarország cukormentes tortája versenyen, a nyertes nyilvános kihirdetése augusztusban lesz, utána a nagyközönség is megkóstolhatja az első helyezett tortát. A másik nagyon fontos munkánk a képzéssel kapcsolatos. Eddig is mi képeztük azokat a pedagógusokat, akik az óvodákban, iskolákban a cukorbeteg gyerekek fogadását végzik. Annyit változott a helyzet, hogy egy rendelet értelmében ősztől kezdve, minden oktatási intézményben kell, hogy legyen egy ilyen személy, akiket szintén mi képezünk ki.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!