Facebook hozzászólás
484

Orrplasztika: nem csak hiúsági kérdés!

Orrplasztikára nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi okok miatt is szükséged lehet. Most szakértő segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb kiváltó okokat, és annak is utánajártunk, hogyan zajlik pontosan a műtét.

Igen gyakori ok az orrplasztikát illetően valamilyen szerzett sérülés, vagyis nem veleszületett problémáról, deformitásról van szó, hanem egy baleset során kialakuló sérülésről, aminek következtében az orr formája esztétikailag romlott, súlyosabb esetben egészségügyi kockázatokat, tüneteket is okoz. Gyakran az azonnali beavatkozás csak a funkciókat állítja vissza, a későbbiekben szükség lehet egy plasztikai műtétre, amelynek során helyreállítják az orr eredeti – vagy elérhető legjobb – formáját.

Kép: sxc

Veleszületett rendellenesség
Akadnak olyan esetek, amikor a küllem nem feltétlenül – esetenként nem látványosan – utal arra, hogy a légzésben funkcionális zavarok vannak. Leggyakoribb probléma az orrsövényferdülés, valamint a szűk orrnyílás, amelyek megnehezítik, súlyos esetben ellehetetlenítik a természetes orrlégzést, így külsődleges beavatkozást igényelnek.

Szerzett rendellenességek
A leggyakoribb, felnőttkorban sokszor jelentkező, orrlégzést érintő probléma az orrpolip megjelenése. A szörnyűnek hangzó betegség valójában nyálkahártya túlburjánzást takar, egyfajta gyulladás következtében alakul ki. A problémára elsődlegesen szteroidos spray-vel, valamint tablettával igyekeznek hatni, ha azonban nem javul a páciens állapota, műtétre kerül sor. Ez nem minősül plasztikai beavatkozásnak, s mivel magában az orrüregben történik, külsődlegesen nincs is nyoma az eltávolításnak.

Orrsövényferdülés – biztos, hogy műteni kell?
Az orrunk az egyik legsokoldalúbb testrészünk: a szaglás és a légzés szerveként védekező funkciót lát el, valamint a beszédképzésben is részt vesz. Mégis hajlamosak vagyunk a szaglást kevésbé fontos érzéknek tekinteni a hallásnál, az ízérzékelésnél vagy a tapintásnál. Pedig az orr betegségei legalább annyira sokfélék lehetnek, mint a funkciói, és az egyik leggyakoribb, minden második(!) embert érintő probléma az orrsövényferdülés.

Esztétikai okok
Egészen más problémát takarnak az esztétikai okokból eredő orrműtétek. Ezek esetében a legtöbbször nincs szó kényszeres műtétről, tehát a páciens egészsége szempontjából nem szorul rá a beavatkozásra, csupán esztétikai okok miatt szeretné megváltoztatni küllemét. Általában komoly és látványos deformitás miatt fordulnak szakemberhez a páciensek, gyakran a nőies arcot teljesen háttérbe szorító kampós, horgas, púpos, esetleg túl széles, ferde orr az, ami erre készteti a nőket és a férfiakat.

Mit kell tudni a műtétek fajtáiról?
„Az orr deformitásától függ, hogy zárt vagy nyitott műtétre kerül-e sor, utóbbi általában a súlyosabb, komolyabb deformitásokat hivatott orvosolni. A zárt műtét jóval gyakoribb, hiszen ebben az esetben az orr külső részén egyáltalán nem jelentkeznek hegek, a sebészek az orrüregen belül korrigálják a hibákat – árulta el dr. Mohammad T. Jaberansari,a Royal Clinics orvos-esztétikai központ plasztikai sebész szakértője, aki azt is hozzátette, hogy a nyitott orrműtét után sem kell tartani a látványos hegektől. – Ezek nem feltűnőek, illetve, mivel a legtöbbször súlyos deformitásokat hivatottak orvosolni, a páciensek számára valódi megváltás az apró, púderral könnyen elfedhető vágásnyom.”

Minden negyedik nő megadja magát az öregedésnek
Hogyan viszonyulunk az öregedéshez? Mi zavar minket benne leginkább, mikor kezdünk foglalkozni vele, hogyan próbáljuk meg késleltetni? Egyáltalán, szerintünk mikortól számít öregnek valaki? Egy friss, döntően nők körében végzett felmérés ezekre a kérdésekre kereste a válaszokat.

A műtét előtt és után
Erre a műtétre éppúgy kell készülni, mint bármilyen más beavatkozásra, de az összes fontos tudnivalóra felhívják a figyelmet a konzultáció során.  Ami fontos, és némi szervezést igényel, az a lábadozás, ugyanis a szakemberek nem javasolják, sokszor nem is engedik, hogy a műtött páciens egyedül induljon haza. „A gépjárművezetés technikai problémákba ütközhet a kötés miatt, illetve szemüveg viselése sem ajánlott egy hónapon keresztül. Meglehetősen hosszan gyógyuló hegről beszélünk, megközelítőleg három hónap szükséges ahhoz, hogy a végeredményt tejes pompájában élvezhessük” – magyarázta a szakértő. A szabadságot illetően másfél-két héttel kell számolni, hiszen a kötést egy hét után távolítják el, de a szemkörnyéken jelentkező elszíneződések és duzzanatok felszívódásához megközelítőleg tíz–tizennégy nap szükséges.

5 bőrfiatalító tipp
A bőrt nemcsak kívülről, de belülről is lehet és kell is táplálni, sőt, a már kialakult ráncok ellen is hatékonyan lehet harcolni. Egy biztos: a dohányzás nem tesz jót a bőrnek. Öregít.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!