Van-e nyitja az apaságnak? – Süveges Gergő apakulcsai segítenek!
Férj, apa, újságíró, tanár, coach, kommunikációs tréner, tanácsadó. Süveges Gergő így mutatkozik be közösségi oldalán. Ebben a sorrendben. Számára a család a középpont. Bármiről is beszél, nem mulasztja el megemlíteni feleségét, Margitot, négy gyermeke édesanyját. Így, bár a nagyközönség elsősorban a Duna televízió és a Kossuth rádió műsorvezetőjeként ismeri, nem meglepő, hogy már három könyvet írt az apa-létről. A legújabb, Apakulcs című kötet a napokban jelent meg.
Az Apakulcs ezekről az alapelvekről szól. Persze amellett, hogy tele van modell-történetekkel, amelyek az alapelveket alátámasztják. Az apakulcsok olyan alapelvek, amelyeket mindannyian tudunk használni az apai életünkben, mindig annak megfelelően, hogy éppen milyen helyzetben vagyunk apaként, gyerekként, családként. Mert van, aki házasságban él, van, aki párkapcsolatban él, van, aki egyedül él, van, aki a gyerekével együtt él, van, aki a gyerekétől külön, vagy mozaikcsaládban él. Van, aki vér szerinti apa, más örökbefogadó vagy nevelőapa, de lehet fogadott apa, vagy csak úgy apafigura. Ezt a számtalan variációt modellekkel, azaz történetekkel nehéz lenne segíteni. Az alapelvek viszont könnyen érthető fogódzót jelentenek.
Alapvetően három apai alapelv, azaz apakulcs létezik: a tudás kulcsa, a jóakarat kulcsa, meg a szövetség kulcsa.
Vagyis: ismerd, szeresd, támogasd a gyermekedet. Hogy hogyan csináld, az már mindenkinek az egyéni döntése, de ha szem előtt tartom a három kulcsot, akkor nagyon nem tévedhetek el. Ehhez ad segítséget az Apakulcs.
Négy gyermek apukájaként volt honnan tapasztalatot szerezz. Miért volt fontos neked, hogy erről könyvet is írj?
Úgy látom, mi, apák, kezdünk ráébredni arra, hogy nemcsak úgy lettünk apák, hanem ezzel feladatunk van. És egyre többen mondják ki – coachként, trénerként magam is sokakkal találkozom –, hogy szeretnének jó apák lenni, de nem mindig tudják, hogy kell azt csinálni. Egyre többen jönnek rá, hogy az apaság nem azt jelenti, hogy én megmondom, hogy mi lesz, mert „amíg az én kenyeremet eszed, addig itt az van, amit én mondok”, hanem hogy ez egészen másképpen is tud működni.
Tanulható, hogy valaki jó apa legyen?
Ehhez a fontos kérdésekre őszintén kell válaszolni. Ismered a gyerekedet? Hagyod, hogy ő ismerjen téged? Tudsz neki jót akarni? Döntés alapúan is képes vagy szeretni, nem csak érzelmi alapúan? Tudod-e a gyerekedet támogatni, segíteni a növekedésében, a fejlődésében? Melyik területen működsz jól, és melyiken lenne szükséged fejlődésre? A könyv abban segít, hogy milyen kapaszkodókat, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni akkor, amikor valaki elkezd erről gondolkodni.
Mikor kell felkészülni az apaságra?
A tizenhét éves fiam kérdezte tőlem, hogy ő elolvassa-e ezt a könyvet. Azt mondtam neki, hogy ártani nem fog, de lehet, hogy még egy kicsit korai. Talán akkor érdemes, amikor először bevillan egy férfi fejébe a gondolat, hogy igen, ezzel a lánnyal képzelem el az életemet, még az is lehet, hogy vele lesz családom. Onnantól már szerintem érdemes tudatosan készülni az apaszerepre. Hiszen ha két ember összeköti az életét, az minimum két nagy hivatással jár együtt. A férfi egyrészt férj lesz, másrészt pedig apa is lehet.
Hozzászólás zárolva.