HÓDÍT A ZERO WASTE ÉLETSTÍLUS
Új csomagolásmentes üzlet nyílt Budapesten
Gondolkodjunk előre, hirdeti a csomagolásmentes vásárlást népszerűsítők egyre népesebb tábora. Nem elég ugyanis, ha a háztartási hulladékot szelektív módon összegyűjtjük, de valójában már meg sem kell termelnünk azt. Nincs szükség csilivili csomagolóanyagokra, elég pár befőttesüveg és papírzacskó, és indulhat a nagybevásárlás.
A nyugat-európai országokban, elsősorban Németországban már 2010 körül megnyitottak az első csomagolásmentes boltok, és a trend az elmúlt években tovább erősödött, az általában is követő üzemmódban működő Magyarországon most kezdenek elszaporodni az ilyen típusú boltok, ennek köszönhető, hogy új csomagolásmentes üzlet nyílt Budapesten a Déli pályaudvar közelében.
Talán nem véletlen, hogy Németországban lett ennyire virulens a kezdeményezés, hiszen a korai nyolcvanas években itt szökkent szárba az első, valóban komolyan vehető zöld mozgalom, majd párt. Egyáltalán a környezetvédelem, mint eszme is innen indult hódító útjára. (Az már csak hab a tortán, hogy kormányra is Németországban kerültek először a zöldek, az általuk adott külügyminiszter pedig a magyar gyökerekkel büszkélkedő Joschka Fisher volt.)
A magas politikában persze nem győzedelmeskedhetett volna a zöld, környezetvédő gondolat, ha az nem gyökeresedik meg először a mindennapokban is; a szelektív hulladékgyűjtés volt talán az első olyan kezdeményezés, mely az egyén szintjén látott hozzá a környezet megóvásához.
Változtassunk fogyasztási szokásainkon!
És innen már csak egy ugrás volt annak a felismerése, hogy nem elég, ha otthon szelektíven gyűjtjük a szemetet, mert ez hosszú távon nem csökkenti sem a felhasznált műanyag mennyiségét, sem a Föld szennyezettségét. A valódi megoldás e helyett az, ha változtatunk a fogyasztási szokásainkon, és eleve elkezdjük csökkenteni az otthon termelt hulladékot. A hulladékmentes mozgalom alapgondolata tehát egyfajta előre gondolkodás, előrelátás volt.
A környezettudatos és fenntartható vásárlási kultúra lényege, hogy a háztartási hulladékok úgy csökkenthetők legegyszerűbben, ha eleve kiiktatjuk a felesleges termékcsomagolást, és fokozatosan átállunk a zero waste életstílusra: egyre inkább megkísérlünk helyben megtermelt élelmiszert vásárolni, olyan termelői és beszerzési közösségekhez csatlakoznunk, melynek segítségével csak annyi élelmiszert szerzünk be, melyre ténylegesen szükségünk van (annál semmiképpen sem többet, hisz így nem is kell kidobni).
Hozzászólás zárolva.