Facebook hozzászólás
230

A borkóstolás aranyszabályai!

Kezdetét vette az őszi nagy borkóstolások sora. Borbarátok és borral ismerkedni akarók számára a legjobb alkalmak ezek a fesztiválok, hogy megkóstoljuk a már jól ismert pincészetek nedűit és felfedezzünk újabb borászokat.

 Borbarátok és borral ismerkedni akarók számára a legjobb alkalmak ezek a fesztiválok, hogy megkóstoljuk a már jól ismert pincészetek nedűit és felfedezzünk újabb borászokat.

Ám vigyázzunk, a "bor bőség" nem csupán zavarba hozhat minket, hanem nagyon gyorsan a padlóra –  küldhet minket!

Próbáljuk hát betartani az alapszabályokat, hogy valóban élvezhessük is a bor-sétánkat. Melyek is ezek?

1.) A kóstolási mennyiség 3 kortynyi. ! Az első korty arra szolgál, hogy megízesítse a szánkat, "kimossa" belőle az előző bor ízét. A másodikkal már ízleljük az adott bort, a harmadikkal megerősítjük benyomásainkat, illetve élvezhetjük a bor utóízét.

2.) Nem véletlenül hosszúszárú a boros pohár. Még az un. kóstoló pohár is, mely hosszúkás, viszonylag kis kelyhű. A borospoharat ugyanis mindig a száránál kell megfogni. Ha a kelyhet fogjuk meg, akkor óhatatlanul ott maradnak ujjlenyomataink, s utána már hiába váltunk fogást a szárra, a maszatos kelyhen át nem tudjuk úgy megvizsgálni a bor színét, mint a tiszta, csillogó üvegen keresztül.

3.) Mielőtt belekóstolunk, tartsuk a bort a fény felé, és vizsgáljuk meg a színét. Nem csupán szőlő- és borfajtánként, hanem évjárattól és borvidéktől függően is felfedezhetünk eltéréseket a borok között. A cuvée-kről már nem is beszélve!

4.) Kóstolás előtt pörgessük meg a bort a pohárban, hogy megszellőztessük. Ez különösen azoknál a boroknál fontos, amelyek hosszabb ideje már palackban érnek. Első "szippantásra" sok, idősebb, testes boron érezhető fülledtség, gyakran zavaró illat. Ettől még a bor nem rossz, sőt! Szellőztessük pörgetéssel, akár 5-10 percen keresztül is, hogy valódi illata kibontakozzon.

Ha valóban felfedező utat szeretnénk tenni, akkor udvariasan, de határozottan hárítsuk el az újra töltést, még akkor is, ha az adott bor nagyon ízlett! Jegyezzük meg mi volt az, és hol ittuk, s a séta végén visszatérhetünk egy "visszakóstolásra". (Ne szégyelljünk akár írásos jegyzeteket is készíteni, ez később is – nemcsak a mostani látogatás alkalmával – hasznos lehet.)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!