Facebook hozzászólás
268

A gyermekágy III. Érzelmi-hangulati zavarok

A jelentős testi, hormonális változások mellett jelentős érzelmi-hangulati változások, fejlődés és megtorpanások is jellemzi a szülést követő gyermekágyi időszakot (postpartum szak, korai gyermekágy, szoptatási időszak, késői gyermekágy – a gyermek 1 éves koráig).

Nyugodtan állíthatjuk, hogy az ilyen anya belső színpada belül hangos, miközben viselkedése lelassult, színtelen. Önvádjaival párhuzamosan félti gyermeke életét, egészségét. Fél attól, hogy alkalmatlan a vállalt feladat teljesítésére. Gyermekétől inkább fél, mintsem valódi örömöt élne át. A drámai érzéstömeg néha-néha oldódni látszik, majd ismét elő-előtör.

A környezet tagjai általában „rábeszéléssel” próbálnak segíteni, ahelyett, hogy szakemberhez (védőnő, háziorvos, pszichológus, pszichiáter) fordulnának, annak érdekében, hogy mielőbb szakszerű segítséget, gyógyítást és gyógyulást kapjon a beteg.

Az a laikus megoldásmód, mellyel az anyát a gyermek látványában való gyönyörködésre, az anyasággal együtt járó örömök hangoztatásával próbálják „segíteni” inkább további terhet jelent az anya számára, és nem javít, az amúgy is labilis anyai személyiség alakulásában, sőt.

A gyermekágyi érzelmi-hangulati élet zavarának általános okai
Életmódbeli tényezők:

A partner támogatása fontos biztonságérzés az anya számára. Ugyancsak fontos, hogy mások (családtagok, barátok) is érzelmi támogatást nyújtsanak, de ne mint anya iránt érdeklődjenek csupán, hanem megadják az anyában továbbra is ott élő egyéb felnőtt női-szerepélmények (nőiesség, barátság, kultúra stb.) átéléséhez a támaszt, lehetőséget.

A depresszió kialakulásának egyik legdöntőbb tényező – az anya személyisége mellett – a közvetlen környezet támogatásának és szélesebb körű érdeklődésének a hiánya.

Az is lényeges, hogy az anya az anyasága értékelésében ne szűküljön be a szoptatásra. Ha kevés a teje inkább a tápszert válassza. Az anya-gyermek kapcsolat legalább olyan lényeges része a gyermek világot felfedező kedve. A kisbaba világ iránti kíváncsiságát jókedvűen, kompetensen elkezdeni csak az anya biztonságot jelentő „bázisáról” tudja.

Három tipikus tévhit az anyaságról:

–         Az anyaság ösztönös

Még az ismeretek birtokában is, különösen az első gyermek születésénél, sok anya elvárná magától, hogy ösztönösen birtokolja az anyaságát, lássa és érezze „azonnal” gyermekét. Az anyaság tanulandó, szakaszosan mélyülő – még a szeretetérzés is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!