Facebook hozzászólás
268

A gyermekágy III. Érzelmi-hangulati zavarok

A jelentős testi, hormonális változások mellett jelentős érzelmi-hangulati változások, fejlődés és megtorpanások is jellemzi a szülést követő gyermekágyi időszakot (postpartum szak, korai gyermekágy, szoptatási időszak, késői gyermekágy – a gyermek 1 éves koráig).

A tanulás sok türelmet, közös élményt, azok átgondolását és ismétlést igénylő folyamat, mind a három szereplő (anya-gyermek-apa) részéről. Tanulják egymást, és ez a tanulási folyamat hozza meg a biztonságérzetet.

Az is fontos, hogy az anyának legyen ideje önmagára (ápoltság, társaság).

–         A tökéletes csecsemőről szóló tévhitek

A nőknek általában lebeg egy csecsemőről, az ő csecsemőjükről alkotott kép a lelki szemük előtt. Sok esetben a megszületett csecsemő nem egyezik evvel a képpel. Például „keményebb” vagy éppen „lágyabb”. Kevésbé nyugodt, vagy éppen hasfájós stb. Mindezek, a lelki kép és a valóságos csecsemő közötti eltérések, ha sokáig fennállnak, megzavarhatják az anya-gyermek kapcsolatot.

Külön problémát jelent a koraszülött, vagy valamilyen betegséggel született újszülöttel való anya-gyermek kapcsolat kialakulása.

–    A tökéletes anyaságról szóló tévhitek

Sajnos néhány nőnek a tökéletesség elérése egy életen át tartó, soha véget, és bizonyíthatóságot el nem érő törekvés. Az ilyen tökéletesség hajtóerejével rendelkező nők hajlamosak anyaságukat és gyermekük megítélését is a „tökéletesség szemüvegén” keresztül nézni és értékelni.

Az ilyen anya előbb-utóbb úgy fogja érezni, hogy nem felel meg, anyaként „bukásra áll”. Féltékennyé válik férjére, mert a gyermeke jobban örül apjának (aki egész nap nincs is jelen), mint neki, aki „kiteszi a lelkét”.

(Volt olyan anyajelölt betegem, aki még a teherbeesés előtt beszerzett különböző csecsemőintelligencia teszteket és fejlesztő kézikönyveket, mondván, hogy jövendő csecsemőjét ezek segítségével kívánja tökéletesíteni, hogy majd megállja a helyét, melyért ő lesz majd a felelős. Tervétől alig-alig lehetett eltéríteni.)

Általában a legtöbb nőnek nehéz megtalálni a helyes arányt az anyasága, a házimunka és egyéb teendői között.

A Nő Ezer Arca „Elég jó anya, elég jó szülő” programjai az új életszakaszban megjelenő problémák harmóniába illesztését segítik.

Természetesen egyetlen anya sem tökéletes, és ez így van rendjén. Szerencsére a gyerekek rugalmasak, kiheverik az kisebb-nagyobb anyai és szülő tévedéseket, sőt megbocsátanak. A gyermekek megértő bölcsessége, az anyát segítő képessége sokszor megdöbbentet. A gyermekek olyanok, mint a tükör. Ha az anya belenéz, meglátja a jó (tündér) és rossz (boszorkány) arcát egyaránt. A gyermeke segít a korrekcióban, az anyává válásban. Nem tökéletes anyát akar. Elég neki a kölcsönös elégedettség, a sok öröm és vidámság és a szeretetteljes biztonság. Higgyünk nekik!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!