A legtakarékosabb konyhai eljárás
Amilyen sokszor beszélünk az egészséges táplálkozásról, olyannyira ritkán a párolásról mint egészséges és takarékos ételelkészítési módról. Pedig ez a legkíméletesebb konyhatechnikai eljárás, amely nemcsak az ízeket, hanem a vitaminokat is megőrzi, ráadásul a mai korszerű szerkezetekkel már gyors és gazdaságos is a módszer alkalmazása.
Pedig ez a legkíméletesebb konyhatechnikai eljárás, amely nemcsak az ízeket, hanem a vitaminokat is megőrzi, ráadásul a mai korszerű szerkezetekkel már gyors és gazdaságos is a módszer alkalmazása.
A párolás korántsem a modern kor találmánya, az ázsiai gasztronómiában évezredes a hagyománya. Egykoron – sőt néhol még ma is – a "párolómasina" elemeit egymásra helyezett bambuszkosarak alkották. A bambuszpárolók mellé a Kr. e. 200 körüli időkben felsorakozott a dupla falú öblös fazék, amelynek tetejére rákerült a lefedett párolóedény. Ez a "kétszintes" főzőedény aztán meghódította Európát is, ahol már az 1600-as évek második felében megszületett a légmentesen zárható, túlnyomás-szabályozó szeleppel kialakított gőzfazék (Papin-fazék). A mai kukta elődjének felfedezését aztán több, hasonló próbálkozás is követte, közülük elsősorban az 1960-as években megjelent római tál (Römertopf) érdemel említést. (A kuktákról lásd cikkünket a 68. oldalon.)
Az eljárás lényege
akkor és a mai korszerű eszközökkel is ugyanaz, miként a végeredmény is: a vízgőzzel, saját nedvességtartalmukban párolódó ételalapanyagokból egészséges finomságok lesznek, amelyek alig veszítenek eredeti, az emberi szervezet számára elengedhetetlen értékes anyagaikból, így magas a tápértékük, természetes ízekben gazdagok, és könnyen emészthetők.
Napjaink párolóedényeinek, -készülékeinek palettája sokszínű, az egyszerűbb, gáz- és villanytűzhelyeken egyaránt "működtethető" két- és többszintű edényektől kezdve az asztali elektromos készülékeken át a konyhai munkapadba beépíthető, érintőkapcsolós gőzpárolókig.
Előnyük vitathatatlan: használatuk során a zöldségek, gyümölcsök, halak, húsok természetes nedvességtartalma megmarad, súlyveszteségük minimális, az asztalra kerülő étel pedig jóval egészségesebb, mint a hagyományosan készített. További előny, hogy a forró gőz az ételt minden oldalról körbefogja, így az egyenletesen puhul. Az sem mellékes, hogy egyszerre akár többféle ételt – zöldséget, húst, rizst, egyebet – párolhatunk együtt anélkül, hogy az illat- és ízanyagok összekeverednének.
Korunk párolómasinái
nemcsak gyorsan, kíméletesen dolgoznak, hanem a lefagyasztott ételek kiolvasztását is elvégzik, s meghatározott ideig melegen tartják az elkészült, ebédet, vacsorát. A legkorszerűbbek elektronikusan programozhatók, időzíthetők, gyerekzárral, utasítászárral, külső hűtőventilációval kialakítottak, ráadásul küllemük is elegáns, némelyek ujjlenyomatmentes inox kivitelben készülnek, könnyen – akár mosogatógépben is – tisztíthatók.
Hozzászólás zárolva.