Facebook hozzászólás
423

A tetőkertek hasznossága a kőrengetegben

A napjainkban egyre gyakrabban zöldellő tető egyáltalán nem új találmány. Már az ókorban is gyakran használták az előkelőségek palotáit építők. A 21. században azonban nem a gazdagság és a fényűzés szimbóluma, sokkal inkább a városokból kivesző zöldterületek pótlásának egyik helytakarékos és ökológiailag is hasznos eszköze.

A tetőkertek extra díszei az urbánus környezetnek, miközben hasznosságuk megkérdőjelezhetetlen. Az aszfalttal borított, házakkal zsúfolt szmogos városok levegőjének minőségét jelentősen javító tetőkertek – a Nemzetközi Zöldtető Szövetség adatai szerint egy négyzetméternyi zöldtető évente mintegy 0,2 kilogramm szálló port és szennyező részecskét képes kiszűrni a levegőből – a környék oxigénellátására is jótékonyan hatnak, csökkentik a csatornahálózat terhelését, és a házba jutó zaj mértékét. Esetükben a hangszigetelésnél akár nyolc decibellel kisebb terheléssel lehet számolni. Ezenkívül a vegetáció remek hőszigetelő is.

Fű, fa virág

Kép: Greenroofs.org

Kép: Greenroofs.org

Igaz, a beruházás nem olcsó, hiszen nem elég a lapos tetőre ráhordani a földet, és azt növényekkel beültetni. A tetőszerkezeten speciális, az épületet a beázástól, a növényvilágot pedig a kiszáradástól megvédő, de jelentős statikai megterhelést nem jelentő rétegrendet kell kialakítani. A Kertelünk szakértője arra is felhívja a figyelmet, hogy a növényekből sem mindegyik alkalmas a háztetőre. Extenzív – vékony, legfeljebb 20 centiméter vastag földrétegű – tetőkertbe olyan fajtákat kell telepíteni, amelyek igénytelenek, és a vékonyabb földben is jól fejlődnek. Ezek általában a fűfélék és a kisebb évelő cserjék.

Faültetéshez minimum két méter vastag termőföldrétegre van szükség. A kertépítő szakma ezt intenzív zöldtetőnek nevezi. Kialakítására csak a lapos vagy igen kis lejtésű tetők alkalmasak. Az intenzív zöldítés a növényzet nagyobb csoportjait jelenti. Ebben az esetben aljnövényzet, bokrok, fűfelületek és fák is kerülhetnek a tetőre. Az ösvényekkel, nagyobb bokrokkal, fákkal és esetleg kisebb patakokkal, tavakkal díszített kerteket emberi tartózkodásra, pihenésre szánják. Ebben az esetben azonban az épület komoly statikai vizsgálatára is szükség van, hogy a szerkezet elbírja-e a pluszsúlyt. A tetőkert típusától, a vegetációs réteg vastagságától függően a felületi terhelés négyzetméterenként 45 kilogrammtól akár 1000 kilogrammig terjedhet. Ezért tetőkert építése előtt mindenképpen meg kell ismerni a födém teherbírását.

Van, ahol kötelező





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!