Facebook hozzászólás
297

Azért kell a tandíj, hogy a diákok ne a kocsmákba járjanak?

Az egyetemi tandíj fizetéséről nagyon megoszlanak a vélemények még a mai napig. Szülők, diákok, régi egyetemisták mind különbözően gondolkodnak. Egyesek úgy tartják, hogy igenis jó lenne, ha nálunk is bevezetnék a tandíj fizetését, mások pedig fel vannak háborodva….

Egy régi egyetemista szerint: „a tandíj fizetés nagyon nehéz helyzetbe hozza a legtöbb tanulni vágyó fiatalt! Tudom mennyit kell tanulni egy kettesért és sajnos sokszor nem a tanuláson múlik egy-egy vizsga eredménye, és ezt csak az tudja aki átélte! Kívülről ebben a kérdésben nagyon könnyű ítéletet mondani, de jó lenne odafigyelni az érintettek véleményére és a statisztikai adatokra: idén máris kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba! Szóval én nem értek egyet a tandíjjal!”

A jelenlegi statisztikai adatok igen rémisztőek. De azt senki sem tudja, hogy a tandíj miatt kevesebb-e a jelentkezés. Túlképzés van az egyetemeken, és ezenkívül a pontszámok is rohamosan növekednek. Egy jó egyetemre ma már csak tökéletes felvételivel, és legalább két középfokú nyelvvizsgával lehet bejutni. Akinek pedig nincs jó eredménye, annak marad a költségtérítés…

Például egy diáklány aki nem jutott be államilag finanszírozott képzésre, ezt mondta nekem: „Sajna én nem jókedvemben járok költségtérítéses szakra. Igaz diákhitelből fedezem, de így is kajára már nem marad semmi, mert szüleim egyszerű tanárok, és mivel költségtérítéses vagyok ösztöndíjat se kapok. Szerintem az egy főre jutó havi jövedelmet is meg kéne nézni, mielőtt tandíjkötelesek lesznek a diákok. Mert van akinek még így sem sok, és olyan is akinek már most is nehéz a megélhetés, és az egész kérdés csak az igazság szempontjából vitatandó, de az igazság sohasem volt és lesz..”

Az egyetemeken 2008-tól, az akkori másodéves egyetemi hallgatóknak kell először évi 105-150 ezer forint tandíjat fizetni, ami alól a legjobban tanulók mentesülhetnek. Ez a döntés remélhetőleg motiválni fogja a diákokat , hogy minél jobb eredményeket produkáljanak.

Azonban ha valaki munkát vállal nappali tagozat mellett, kevés esélye van arra, hogy átkerüljön államilag finanszírozott képzésre…

Csupán azért, mert lehetetlen a két dolognak megfelelni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!