Baba a családban
A gyermekáldás lehet öröm és büntetés is. Aki az utóbbiként éli meg, az úgy is fog viselkedni gyermekével, büntetni fogja őt, és ez által tönkre teszi az egész életét. Szerencsére az ilyen gondolkodású szülők kevesebben vannak. A többség várja a kis jövevény megérkezését.
Amennyiben nincs akadálya a gyermekvállalásnak, 3 hónapos felkészülési idő következik. Ennek elemei:
1. Az ivarsejtek védelme: a mai tudományos álláspont szerint a fogamzásgátló tabletták fogamzás előtti alkalmazása a későbbiekben vállalt terhességre semmiféle kedvezőtlen hatással nincs. A fogamzásgátló tabletták alkalmazását viszont helyes három hónappal a tervezett fogamzás előtt abbahagyni, mert a női szervezetnek bizonyos időre van szüksége a belső hormonszabályozás helyreállításához. A spirált is a tervezett fogamzás előtt 3 hónappal helyes eltávolítani. A fogamzásra történő 3 hónapos felkészülési idő alatt a hagyományos módszerek (pl: gumióvszer) ajánlhatók a védekezésre. Ez bizonyosan nincs semmifajta ártalmas hatással a majdani terhességre.
2. Magzatvédő vitamin a fogamzás körüli időszakban: csak a fogamzás előtt minimum egy hónapos alkalmazása képes az anyai vérben olyan vitamin-koncentrációt biztosítani, amely a havi vérzés kimaradásakor (vagyis a magzati fejlődés 15. napjától) kialakuló fejlődési zavart kivédi. Helyes ezért már a fogamzásra történő három hónapos felkészülés egész időszakában szedni, és a tápláléknak e vitaminokkal történő kiegészítését a terhesség 3. hónapjának a végéig folytatni. A vitamin legfontosabb hatóanyaga a folsav és a B12-vitamin. A folsav és természetes formája a folát (újabban javasolják esetükben a B11- vitamin név használatát), valamint a B12-vitamin kulcsszerepet játszik.
3. Munkahelyi ártalmak kiszűrése: meg kell határozni azokat a fertőző kórokozókkal, mérgező vegyi anyagokkal, ártalmas sugárzással foglalkozó munkahelyeket, amelyek valóban veszélyt jelentenek a fejlődő magzatra.
A tervezett gyermekvállalás és a gondosan előkészített terhesség a családtervező nő legjobb pszichofizikális állapotát is igényli.
1. Táplálkozás: a magzat szükséglete és a fokozott anyagcsere következtében a terhességben fokozódik az anya vitamin és ásványanyag igénye. Táplálkozási szokásaink mellett a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás általában biztosítani képes a megnövekedett szükségletet. Fontos a túlzásoktól való tartózkodás! Terhesség alatt napi ötszöri étkezés javasolt a következő megoszlásban: legyen a napi össztáplálék 20 %-a reggeli, 10 %-a a tízórai, 30 %-a az ebéd, 10 %-a az uzsonna, és 30 %-a a vacsora. Legyen az étrend változatos, a reggeli és a tízórai lehetőleg teljes étel (kis zsírtartalmú tej és sajtok), főzelék mindennap, de ne maradjanak ki a párolt zöldségek, a nyers saláta és gyümölcs sem. Előnyben részesülnek a növényi zsírok és a zsírszegény húsok (hal, baromfi). A barna kenyér fogyasztása elengedhetetlen. Kerülni kell a tésztákat, édességeket. Fogyasszon a terhes napi 1,5-2 liter folyadékot. Italnak legjobb a víz.
Hozzászólás zárolva.