Ég a gyertya, ég…
A fenyőfa mellett talán a gyertya, a gyertyafény kötődik a legjobban a karácsonyhoz. A meleget is adó, sárgás fényű láng elválaszthatatlanul hozzátartozik az ünnepi hangulathoz.
Az egyik leghangulatosabb, népi eredetű karácsonyi tárgy az almába állított gyertya. A fény, a gyertya fénye a keresztény szimbolikában Istent és a fiát, Jézust szimbolizálja. Az álmoskönyv is úgy tartja, hogy a gyertyatartó azt jelenti: hited ezután is veled marad, és továbbra is átsegít a kellemetlenségeken.
Jó tudni Az első méhviaszból készült gyertyákat a rómaiak készítették. A maihoz hasonló faggyú- és viaszgyertyák a középkor kezdetéről valók, ezeket mártogatással vagy öntéssel állították elő, és meglehetősen költséges holmik voltak, így leginkább a templomokban vagy főúri lakhelyeken fordultak elő. A sztearingyertyát 1825-ben szabadalmaztatta M. E. Chevreul és J. L. Gay-Lussac. A manapság kapható gyertyákat kemény paraffinból és sztearinból gyártják, a ma használatos kanócot pedig pácolják, hogy lassabban égjen, és kevésbé füstöljön. Ma már a hobbiboltokban gyertyaöntéshez szükséges eszközöket is beszerezhetünk, így magunk is előállíthatunk gyertyát.
Bálványos Anna
Konyha és Fürdő Piac archív
Hozzászólás zárolva.