Facebook hozzászólás
89

Egy fantasztikus klímairoda

A Klímairoda megalkotóinak célja az volt, hogy elősegítsék a magyar társadalom és gazdaság karbontudatos – vagyis a szén-dioxid-kibocsátás minimalizálására törekvő – működését, és olyan életvitelre buzdítsanak, amelynek a ma szokásosnál alacsonyabb az energia- és anyagfelhasználása.

A megtakarítás persze beruházással is jár. Egy klímairoda kialakításának költsége változó. A most elkészült ötfős mintairodáé közel hétmillió forintba került, bár ebben szponzorok is segítettek. Tájékoztatásul, 40-50 hagyományos számítógép vékonykliensre cserélésének ára nagyságrendileg 5-10 millió forint, de ezzel akár a negyedére csökkenthető a cég áramfogyasztása.

Pozitív kiváltás

  

Egy vállalat a repülésből, autózásból, az épületek fenntartásából és fűtéséből, valamint a gyárak, irodák működtetéséből eredő globális szén-dioxid-kibocsátását úgynevezett offset-projektekkel kompenzálhatja. Ezek különböző, a klímával kapcsolatos támogató jellegű projektek, amelyek finanszírozása nem más, mint az adott magánember vagy cég kibocsátásának ellentételezése.

 

Működik az első

 

A British Council 2008 áprilisában hirdette meg Challenge Europe című hároméves klímavédelmi programját, amelybe 15 ország összesen 220 lelkes fiatalja kapcsolódott be. A 9 fős magyar csapatban van építész, joghallgató, biológus, dizájner és cégvezető is. A hazai „klímanagykövetek" azért küzdenek, hogy figyelmünket mindennapi életünk klímatudatos választásaira irányítsák. Ezt nem a fogyasztás radikális visszafogását célzó, a társadalmi folyamatokkal szembemenő programok keretében képzelik el, hanem a tudatos választásokon alapuló életmódra buzdítanak. A csapat először megvalósuló projektje egy országos klímairoda-hálózat létrehozása, amelynek mintairodája 2009. március közepén nyílt meg a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán. A tudásközpontokban a környezetvédelemre nyitott fiatalok választ kapnak a témával kapcsolatos kérdéseikre, bekapcsolódhatnak az iroda munkájába, aktívan részt vehetnek a projektjeiben. Az így tanultakat pedig továbbvihetik a munkahelyükre, hogy a környezet- és klímavédelmi szempontok természetesen épüljenek be a munkahelyi döntési folyamatokba. Az irodák az üzleti élet szereplőivel is együtt kívánnak működni. A British Council támogatásával a klímavédelmi programban tevékenykedő európai fiatalok köre a következő két évben évenként 220 fővel bővül a tervek szerint.

Sebők Orsolya

A cikk a Piac és Profit márciusi számának NHD rovatában jelent meg.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!