Eladnád a lakásod? Íme a rejtett buktatók!
Lakást eladni nem könnyű. De venni sem! Tele van csapdákkal, ami nincs benne a rendeletekben, és a jogász sem mindig figyelmeztet. Íme tapasztalataim!
3.) Amikor eladod a lakásodat természetesen az összes közüzemi számlát az aktuális mérőállás szerint, melyről a vevővel közös jegyzőkönyv készül, rendezned kell. Gáz, villany, víz, táv-, vagy tömbfűtés – ha korábban átalányt fizettél, a lezáráskor a fizetendő összeg akár több tízezer forint is lehet! (Ezt befolyásolja, hogy az év melyik szakaszában adod el éppen a lakásod.)
4.) Ha az eladásra szánt lakásra korábban szocpolt, és esetleg ÁFA támogatást vettél fel, azt át lehet tetetni az új lakásra. Ha az új lakásra való átterhelés várhatóan több hónapot vesz igénybe, akkor a korábban felvett – több százezer forintot! – a Magyar Államkincstár javára nyitott un. függőszámlára be kell fizetned, különben az illetékes jegyző nem adja ki a Földhivatal számára a jelzálogjog törlési engedélyt, amely korábban rákerült a lakásod tulajdoni lapjára. E nélkül viszont a vevő tulajdonjogát nem jegyzik be. Tehát ezzel is számolnod kell, amikor az új lakás vásárlásához szükséges összeg előteremtésén munkálkodsz.
5.) Megúszhatod a függő számlára történő befizetését, ha úgy adod el a lakást, hogy csak 2-3 hónap múlva kell kiköltöznöd, közben megveszed az új lakást, és elindítod az átterhelést. DE. Arra figyelj, hogy ha az új lakáshoz hitelt veszel/vettél fel egy banktól, akkor a Földhivatalnak kell egy engedély a pénzintézettől, hogy az átterhelendő szocpol és az ÁFA miatt a Magyar Állam jelzálogjogát is rátehessék a tulajdoni lapra. A bank ugyanis csak arra a szocpol-ra, vagy szocpol különbözetre adja meg automatikusan az engedélyt, amit rajta keresztül veszel/vettél fel. Elvben ezt az új lakás földrajzi fekvése szerint illetékes Földhivatal is bekéri a banktól, de az ügyintézés 1-2 hónapot is igénybe vehet, és addig az eladott lakásodról sem veszik le a jelzálogot!
6.) Elvben hitelt az új lakás vásárlásához ma már könnyű kapni. Bármily csábító is az alacsony kamat és törlesztő részlet, egyet sose feledj: a bank nem szociális jóléti intézmény, tehát keresni akar az ügyleten. Ezért az ilyen csábító ajánlatoknál feltétlenül alaposan tájékozódj, milyen kapcsolódó költségekkel, kötelező szolgáltatáscsomag vásárlással jár! A képlet változatos, a folyószámla vezetési kötelezettségtől, a bank érdekkörébe tartozó életbiztosításon át, a kötelező megtakarítási számláig – bankja válogatja az eszközöket. De mindegyiknél van valamilyen addicionális kötelezettség.
Hozzászólás zárolva.