Facebook hozzászólás
394

Ez a csendes otthon?

Az otthon alapvetően a nyugalom és csend színhelye. Ha egy kicsit jobban figyelünk azonban, rá kell ébrednünk, hogy ott is folyamatos zaj vesz körül. A saját elektronikus eszközeink mellett a szomszédok és az utcáról beszüremlő zaj elől sincs menekvés, ezek részei a mindennapi stressznek.

Budapest egy tavalyi mérés szerint Európa egyik leghangosabb városává lett, ahol gyakorlatilag minden második ember ártalmas erősségű zajban él. Ez többek között a folyamatos technológiai fejlődés következménye, okolható érte az autók számának drasztikus növekedése, de például az éjjel-nappal nyitva tartó üzletek is növelik egy-egy utca zajszennyezettségét.

Biztos, hogy ártalmas

A zaj, még ha nem is olyan erős, hogy ezt tudatosítsuk, az egészségre is ártalmas, bár az általa okozott élettani károsodás általában csak hosszú idő után észlelhető, így ez megnehezíti a kettő közötti összefüggés megállapítását. A zaj ennek ellenére minden bizonnyal fárasztja a szervezetet. Ez onnan is látszik, hogy ha csend van, az agyunk a kevesebb inger miatt sokkal hatékonyabban tud működni.
A zaj csökkenti az alvás mélységét és idejét, megváltoztatva ezzel a szervezet természetes napi ritmusát, ez pedig összetett mechanizmusokon keresztül az idegrendszer túlterheléséhez vezethet. Fáradékonyabbak leszünk, lassul a reakcióidőnk, stresszesebbé, ingerlékenyebbé válunk. A romló alvásminőség hosszú távon a koncentráció és a teljesítmény csökkenéséhez vezet, az immunrendszer pedig károsodik.
A zajhoz nem lehet hozzászokni, ezért lehetőség szerint a csökkentésére kell törekedni.

A társas lét zörejei

A lakásokon belüli zajártalom két típusa a testhangok – például a fenti lakó lépéseinek zaja – és a léghangok – televízió, rádió, gyereksírás, hangos beszéd, vízcsobogás, recsegő bútorok, hörgő csövek.
Az áthallás régi és modern építésű házakban egyaránt okozhat problémát, de nagy hatékonysággal kezelhető már a lakásban lakva is. Számos utólagos hangszigetelő rendszer létezik, amelyek – elsősorban kőzetgyapotrétegekkel – távol tarják a kellemetlenséget, ezek beépítéséhez azonban szakember szolgálatait kell igénybe venni.
A kevésbé hatékony, viszont házilag alkalmazható megoldások között fontos szerepe van például a parafának, amely az egyik legjobb hangszigetelő anyag. Sokat javíthat a komfortérzeten a textilek alkalmazása is, amelyek elnyelik a hangok egy részét. Léteznek kifejezetten hangszigetelésre tervezett szőnyegek, az utcai zaj szűrésére kaphatóak speciális, hangszigetelő redőnyök is, amelyek békésebbé tehetik az éjszakai pihenést. A szomszéd felőli áthallást csökkentheti egy nagyobb könyvespolc is, a porózus papírtömeg ugyanis meglehetősen jól szigetel.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!