Facebook hozzászólás
379

Ez a csendes otthon?

Az otthon alapvetően a nyugalom és csend színhelye. Ha egy kicsit jobban figyelünk azonban, rá kell ébrednünk, hogy ott is folyamatos zaj vesz körül. A saját elektronikus eszközeink mellett a szomszédok és az utcáról beszüremlő zaj elől sincs menekvés, ezek részei a mindennapi stressznek.

Gépek között

A háztartási gépek is sokat tesznek az otthoni nyugalom megzavarásáért. Kutatások szerint a háziasszonyok többsége a teljesítmény utáni második legfontosabb paraméterként értékeli a porszívók esetében a zajszintet, de más gépek esetében sem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt. A gép zajszintjét a gyártóknak kötelező feltüntetni a terméken, ami nemcsak a tájékozottságot javítja, de egyúttal motiválja is a gyártókat a csendesebb eszközök kifejlesztésére. Szakemberek szerint a 3 decibellel alacsonyabb zajszint már fele olyan hangosnak érződik az emberi fül számára, így az adatok összehasonlítása során ezt érdemes figyelembe venni. A nappalival egybenyitott, amerikai típusú konyhák divatja miatt a hangos hűtő- vagy mosogatógép zaja a pihenőzónából sem zárható ki könnyedén, így a gépek keltette hangok még inkább előtérbe kerültek.
A készülékek belsejében keletkezett zajt a rezgések csillapításával, konstrukciós precizitással, nagyon pontos illesztésekkel, a légáramlás optimalizálásával, megfelelő hangszigetelő anyagok használatával csökkenthetik a gyártók, és a prémiumkategóriás termékek esetében erre általában figyelmet fordítanak. A klímaberendezések beltéri egysége nem különösebben hangos, a legtöbb készüléken ráadásul úgynevezett „alvás” funkció is van, ilyenkor nagyon alacsony fordulatszámon működik a ventilátor és teljesen hangtalan. A kültéri egység által keltett zajt viszont extrém esetben akár birtokháborításnak is minősíthetnek a szomszédok. A gyártók természetesen ez esetben is úgy alakítják a terméket, hogy az a lehető legkisebb zajt keltse, de magunk is tehetünk ezért. A kültéri egység rögzítésénél a tartókonzol és a berendezés közé gumibak tehető, így akadályozva meg a rezgést és a hangképződést.

 

Mi a túl hangos?
Szakértők szerint hosszabb távon a 85 decibel (dB) fölötti zajszint az, ami káros. Az ilyen hangokat a lehető leghamarabb meg kell szüntetni. Összehasonlításul alább néhány megszokott tevékenység zajszintje decibelben:
■ normál emberi légzés: 8–12,
■ iroda: átlagosan 35–45,
■ beszéd: 55–60,
■ porszívó: 50–70,
■ ébresztőóra: 80,
■ sziréna: 110.
Egyes hangok csak megzavarnak, mások viszont komoly károsodást is okozhatnak, ha meghaladnak bizonyos zajszintet (decibelben):
■ alvás megzavarása: 20–30-tól,
■ pszichés terhelés: 25–40-től,
■ beszédérthetőség romlása: 40–50-től,
■ vegetatív idegrendszeri hatások: 60-65-től,
■ halláskárosodás: rendszeres zajexpozíció esetén körülbelül 85 decibeltől, de egyszeri hatás esetén is felléphet 130–140 decibelt elérő zaj esetén.

Piac és Profit Magazin 2011 októberi száma





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!