Facebook hozzászólás
1 416

FÉSZEKRAKÓ KISOKOS

Falazni vagy nem falazni? Ez itt a kérdés!

Már a tervezéskor felmerül az egyik legfontosabb kérdés házépítéskor: a bevált, a hagyományos falazott, vagy a modernebb, könnyűszerkezetest válasszuk? Mindegyiknek van előnye és hátránya is. Nézzük!

A hagyományos, falazott technológiákat nagyjából mindenki ismeri: valamilyen elemes építőanyagból falakat építünk, és utána rávarázsolunk egy tetőt. A könnyűszerkezetes házaknál több lehetőségünk van: vagy helyszínen építik össze a könnyűszerkezetes építőanyagokat a mesterek, vagy egy gyárban állítják össze a falakat, kamionra rakják, majd a helyszínre szállítják. A három technológiából érdemes úgy választani, hogy a hiányosságok csak kevésbé zavarjanak, az előnyök pedig kifejezetten hasznosak legyenek.

Építkezés a XX. kerületben, Kép: László Márta
Kép: László Márta

FALAZZUNK?

Az arany középút a falazott technológia. Több ezer éves módszerről van szó, ami már az egész világon bizonyított. Ha félsz az újdonságoktól, akkor ez lesz a te megoldásod. A legtöbb kőműves ezt ismeri.

Ár(uljuk el!)

A falazott házak ára – elfogadottsága  miatt – általában maga az etalon, ehhez viszonyítják a többi technológiát. Így inkább nettó négyzetméterárakat írok. Ez a helyzet 2020 elején:

  • falvakban nettó 200.000-250.000 Ft-ba kerül 1 m2, ami nagyon jó árnak számít (az olcsóbb munkaerő miatt)
  • nagyobb városokban nettó 300.000-350.000 Ft 1 m2
  • Budapesten nettó 350.000-500.000 Ft 1 m2

Ezek az árak egy átlagos ház átlagos árai. Ha passzívházban, vagy spéci megoldásokban gondolkozol, akkor ezek a számok meredeken emelkednek.

Meddig tart?

A téglaházak stabilitása és tartóssága jónak mondható. A vizet a többi technológiához képest jól tűrik, megbirkóznak a viharokkal, és a falak tűzbiztosnak mondhatók. Amit nem szeretnek, az a földrengés…

Ház tervrajza, Kép: pxhere
Kép: pxhere

KÖNNYŰSZERKEZET HELYBEN:

Ez a legegyszerűbb, de egyben a legfapadosabb megoldás is. A szakemberek felállítanak egy tartó vázszerkezetet, amit ezután különböző rétegrendekkel két oldalról „becsomagolnak”. Ezzel az építéssel egy alsó kategóriás falszerkezetű házat kapunk, ami természetesen kényelmesen élhető, de lesznek kényelmetlen megoldások (hangszigetelés, tartósság, vízállóság, tűzgátlás, eladhatósági nehézségek, stb..), és kevés az építéshez értő szakember.

Zsebbenyúlás

Pont az ár miatt vagyunk hajlandóak elviselni a kényelmetlenségeket: egy ilyen ház ára kb. 10-20%-al is alacsonyabb lehet, mint a falazott szerkezetű házé. Ez egy 50 milliós háznál már 5-10 millió Forint!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!