Harc a holnapért
Szívmelengető azt hallani, hogy egy daganatos beteg évek óta jól van, a kezelések után újra dolgozik és még utazni is van ereje a családjával. Ilyen sikertörténet Bánfi Ritáé, pedig a bátor asszonynak minden napja küzdelem a holnapért.
Magyarországon évente 6-7000 új mellrákost diagnosztizálnak. Négy éve a budapesti Bánfi Rita is közéjük került. A nők többsége maga fedezi fel emlőrákját, Rita is egy zuhanyozás során tapintott csomót a mellében. Ekkor még csak 39 éves volt, tehát még sosem járt a 40 éves kor felett évente-kétévente javasolt mammográfiás szűrővizsgálaton. Nem késlekedett, sürgősen kivizsgáltatta magát. Balsejtelme beigazolódott, a diagnózisa emlőrák volt. Rita és családja reménykedett, hogy az ilyenkor szokásos műtét, kemoterápia és sugárkezelés kezelésekkel sikerül egyszer és mindenkorra legyőznie a rákot. Sajnos további küzdelem várt rá, mert két év után csontáttét jelent meg a szegycsontjában.
A legtöbben összetörnének a rossz hírek súlya alatt, az asszony is megijedt. Kezelőorvosa mégis tudta bíztatni, és egy új rákellenes terápiát ajánlott elkeseredett páciensének. Két éve Rita úgynevezett célzott biológiai terápiát is kap, amely meggátolja a daganat fejlődéséhez szükséges erek kialakulását, a meglévőket pedig elsorvasztja. A daganatot tulajdonképpen így ki lehet éheztetni, megvonni tőle az oxigént és tápanyagot, hogy ne fejlődhessen tovább, sőt zsugorodjon minél jobban össze a testben. A családanya lelkesen meséli, hogy egyelőre nagyon hatásosnak bizonyul nála ez a gyógymód. Neki minden nap különösen sokat számít, időt akar nyerni a rákkal szemben, hiszen még fel kell nevelje 12 éves kislányát.
Az egyedüli nehézség az, hogy a korszerű gyógymód finanszírozása még nem teljesen megoldott. A Ritának annyiban szerencséje volt, hogy egy klinikai vizsgálatsorozat keretében késedelem nélkül elkezdhette a terápiát. Sorstársainak már jóval nehezebb a dolguk, az áttétes mellrák egyik típusánál, mint amilyen például Ritáé is, az érképződést gátló terápiát az egészségbiztosító jelenleg csak egyedi méltányosság alapján, kérelemre finanszírozza. Az adminisztratív procedúra azonban értékes időbe telik, miközben a rákkal versenyt futó betegnek minden egyes, kezelés nélkül töltött nap súlyos időveszteségnek számít.
Hozzászólás zárolva.