Facebook hozzászólás
284

Hogyan csökkentsük a fűtésszámlát?

A gázszámlák fizetése minden háztartásban jelentős tétel, de ha a környezet kímélése is szívügye valakinek, még inkább érdemes megismerkedni a gázfogyasztás mérséklését eredményező praktikákkal.

Számos különleges gépezet is segíthet abban, hogy kisebb összeg szerepeljen a számlán. Az időjárást érzékelő szabályozó rendszer segítségével például a kazán teljesítménye automatikusan igazodik a külső körülményekhez. Léteznek úgynevezett porlasztásrásegítő berendezések is, amelyek utólag beszerelhetők a fűtési rendszerbe. Ezek kevesebb gáz elégetésével képesek ugyanannyi energiát előállítani úgy, hogy kihasználják a fűtőanyagban lévő fel nem használt energiát.

Természetesen a legfontosabb a megfelelő kazán beszerzése. A hagyományos kazánok a bevitt energia 55-75 százalékát hasznosítják. A modern kazánok esetében ez az érték már 85 százalék körüli, az úgynevezett kondenzációs kazánok energiahasznosítása pedig meghaladja a 95 százalékot is. Az ilyen készülékek ugyanis az eltüzelt gázból felszabaduló füstgázból is képesek hőt nyerni, így az nem távozik veszteségként.

Természetesen van lehetőség teljes egészében környezetbarát energiaforrások felhasználásával megoldani a ház fűtését, de ez még igen ritka. Egyre elterjedtebbek viszont az olyan kombinált megoldások, mint a kazán mellé felszerelt napkollektorok. Ezek a fűtésmentes időszakban fedezhetik az épület melegvíz-igényét, fűtési szezonban pedig rásegítenek a gázkazán működésére. Mivel az ilyenkor már előre felmelegített vizet kap, a fűtési költségek jelentős megtakarítása érhető el.

Előrelátóan építkezzünk!

 Új ház építése vagy felújítás esetén már a gépészeti tervezéskor lehet energiatakarékos megoldásokat választani. Gondos tervezéssel, energiatakarékos építéssel vagy felújítással a hagyományos rendszer energiaköltségeinek legalább a fele megtakarítható. A tervezést és kivitelezést minden esetben szakemberre kell bízni, annál is inkább, hogy a gázkészülékeket biztonsági okokból kizárólag a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) által regisztrált szakember helyezheti üzembe. E szakemberek listáját a gázszolgáltató kérésre megküldi. A szakszerű üzembe helyezés a biztonság és az optimális működés szempontjai mellett azért is fontos, mert csak így érvényesíthető a gyártók által nyújtott garancia. Új épületek tervezésénél alapvető szempont az épület jó tájolása. A lehető legnagyobb felületével a nap irányába tájolt és megfelelő hőszigeteléssel kialakított épület "rövidíthet" a fűtési idény hosszán.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!