Hullámok, ívek fémbe zárva – DoraSilagyi ékszertervezőtől
Az ékszerek személyes stílusunk kiegészítőjeként a kapcsolódás jegyei a körülöttünk lévő világgal, különböző kultúrákkal, a jelennel és a múlttal. A DoraSilagyi darabok ebben a szellemben készülnek, megkapó hangulatokról és életérzésekről, történetekről mesélnek, az élet esszenciáinak kedves mementóiként válnak viselőjük mindennapjainak részévé. Szilágyi Dorottya fiatal ékszertervezővel az útkeresésről és kitűzött célokról is beszélgettünk. INTERJÚ
Milyen anyagokból, milyen technikákkal dolgozol?
Az alapanyag sterling ezüst, illetve tizennégy karátos arany. A megmunkálás egyik formája, amikor az anyag huzal-, vagy lemez formában már rendelkezésre áll. Ezt fűrészelem, vágom méretre, nyújtom, alakítom igény szerint. A másik technika, amikor első lépésben viaszból alakítom, reszelem ki az ékszer formáját. Ezt egy öntőműhelyben, az úgynevezett viaszveszejtéses eljárással kiöntik. A nyers fémöntvény kapom vissza, amit ki kell dolgozni. Tehát maga az ötvözés, az olvasztás folyamata nem nálam zajlik, de hosszú távon szeretnék majd én is olvasztani.
Az ékszereid megrendelésre készülnek. Kész elképzelésekkel keresnek meg a vásárlóid, vagy hagynak teret a fantáziádnak?
A legtöbben úgy találnak meg, hogy láttak már általam készített ékszert, de legalábbis fotót azokról. Így tudják, mire számíthatnak. Természetesen én alkalmazkodom, hiszen a megrendelő elképzelése a fontos. Az szabhat csak ennek határt, hogy technikailag mit lehet megvalósítani. Sok karikagyűrűt készítek, ennél az ékszernél a hordhatóság, a kényelem is fontos szempont.
Ma már ezerszám lehet kész ékszerekből válogatni, akár online is. Mégis úgy tapasztalom, egyre népszerűbbek az egyedi darabok. Mit gondolsz, mi ennek az oka?
Egyre többen vannak olyanok, akiknek fontos, hogy az ékszer személyes legyen. A jegygyűrűknél például gyakori, hogy nem teljesen egyforma gyűrűt szeretnének, de mégis hasonlót. Mondjuk, sárga arany legyen a női karika és fehér arany a férfi. Vagy polírozott, fényes legyen az egyik és matt, strukturáltabb felületű legyen a másik ékszer. A másik fontos szempont, hogy amit én készítek, abból nincs még egy ugyanolyan. Tudják, hogy ki csinálta, kinek a keze munkája. Ez a személyes kapcsolat plusz értéket ad az ékszernek.
Mert vannak olyan események az életben, melyek a történetünk részévé válnak és megérdemlik, hogy ékszerben örökítsük meg őket, hogy személyes tárgyként, mint kedves emlékeztetők velünk legyenek a mindennapokban, majd családi örökségünk részévé váljanak.
Inspiráló, amikor a születésnap, eljegyzés után kapok egy-egy fotót, üzenetet, ami arról tanúskodik, hogy örömet szereztem az ékszereimmel.
Első hallásra különös neveket adsz az ékszereidnek, mik ezek a képzettársítások?
A névadáskor szeretem az olyan fogalmakat, amire más nyelvben van külön szó, de magyarban nincs. A márka első fülbevalója a Flaneur egy francia kifejezés után kapta nevét. A ráérős szemlélődés könnyed öröme, a hosszú, céltalan városi séták hangulata járt a fejemben, amikor készítettem. Ez a fülbevaló, összetett formájának köszönhetően, különböző nézetekből különböző képet mutat. Karperec is készült mellé.
Hozzászólás zárolva.