FÉSZKELŐDÉS
Így kell befejezni a madarak etetését
Nem igénylik az egész éves madáretetést a nálunk élő vagy átvonuló szárnyasok az ország természeti környezetének, biológiai sokféleségének okán. Áprilistól-októberig másként lehet, és kell segíteni a szárnyasokat. Azonban a téli madáretetés befejezésének megfelelő időzítésével, és az utolsó hónap madáreleség kínálatának némi átalakításával különösen a települési madarak számára nyújthatunk kora tavasszal is segítséget – figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Tavaszi zöldeleség az etetőn és rügyvédelem
Alkalmilag előfordul, hogy az etető madarai az etetési időszak végén nagyobb mértékben rájárnak, és károkat okoznak a gyümölcsfák virágrügyeiben. A tavaszi rügyevés a növényevő (magevő) madarak természetes viselkedése, amitől ebből következően nem könnyű ezeket eltántorítani. Éppen ezért a rügyfakadási időszak előtti hétre csíráztassunk kölest (illetve akár még búzát is), és reszelt sárgarépával, illetve ha már lehet szedni, tyúkhúrral együtt tegyük ki a tavaszi etetőre. Így a madarak − a könnyebb megoldást választva − remélhetően az etetőn elégítik ki zöldigényüket, és nagyobb valószínűséggel hagyják békén a fákat (vagy legalábbis kevesebb rügyet esznek le), mintha nem így járnánk el.
Április közepén abbahagyhatjuk az etetést!
Április első felére (enyhe tavaszokon akár néhány héttel korábban) a megújuló rovarélet mellett már a növényzet: a fák és bokrok friss rügyei, levelei és hajtásai, a friss fűtakaró és a gyepszint virágzó lágyszárúi is kellő természetes táplálékbázis kínálnak a madaraknak. Ilyenkor kell − hacsak nincs rendkívüli időjárási helyzet − abbahagynunk az etetést.
Ahhoz azonban, hogy a legkorábbi lágyszárúak is virágozhassanak, majd magot tudjanak érlelni, arra lenne szükség, hogy a parkok, kertek és udvarok gyepét ne nyírjuk tövig, illetve maradjanak olyan kaszálatlan foltok, ahol erre van ideje a növényeknek. Ez a természetbarát települési gyepkezelés ráadásul a beporzást végző rovarfajok kora tavaszi túlélése szempontjából is előnyös.
(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Hoppá! Albérlő a postaládámban?
Évek óta egyre gyakrabban fordul elő, hogy postaládába fészkelnek a cinkék. Az első esetekre márciusban lehet számítani, ezt követően a viselkedés a nyár második feléig is előfordulhat. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez egyre több információ érkezik a jelenségről.
Hozzászólás zárolva.