Látványos praktikák
Otthonunk folyamatosan változik, követve életünk változásait. A lakás burkolatai is részei ennek az átalakulásnak, s ugyanúgy igyekeznek megfelelni a legújabb környezeti, szociális és életmódbeli kihívásoknak, mint mi magunk. A konyhát, fürdőt, teraszt vagy akár a lakóhelyiségeket is díszítő kerámiaburkolatokban ötvöződik technika, stílus és esztétikai minőség, ezért sem könnyű választani közülük. Az éppen aktuális divatirányzat, környezeti megfontolások ugyanúgy fontos szerepet játszhatnak a döntésben, mint a praktikus szempontok, a kopás- és fagyállóság vagy a csúszásmentesség.
A burkolatok választéka
stílusban és árban is hatalmas, de némi fantáziával nem csak a legmagasabb árkategóriában kapható termékekkel lehet egyedit és szépet alkotni. Például a nagyméretű lapokat házilag vágva izgalmas formákat rajzolhatunk, és a fuga színével, vastagságával is látványos hatást érhetünk el. A változatos textúra és méret eredményeként egy-egy jól elhelyezett csík is hatásos lehet: akár mozaikból, kavicsszerű vagy fémhatású csempéből, eltérő színű vagy nagyon más textúrájú lapból rakott vonal különösebb anyagi áldozat nélkül is feldobhatja a felületet. Elegáns és költségkímélő megoldás, ha így határozzuk meg az egyes funkciók vagy berendezések helyét. A horizontális és vertikális vonalakkal való játék különösen a minimál stílus kedvelt eszköze. Ha a rendelkezésre álló hely kellően tágas ahhoz, hogy a térformák érvényesüljenek, érdekes geometriai hatás érhető el, ha ugyanazt a csempét fektetve, máshol állítva rakjuk. A matt és fényes lapok váltakozásával is különleges optikai hatást kapunk, és egy-egy parapetfal is megbolondíthatja a helyiséget. A csempesor magasságának változtatásával – persze a funkcionális logika szerint – vagy akár egy fal „fedetlenül" hagyásával is lehet hangsúlyozni vagy hangsúlytalanná tenni felületeket.
A burkolat esztétikájáért
azonban nem csak a burkolóanyag felel. A számunkra leginkább megfelelő termékek kiválasztása nem garancia arra, hogy a hidegburkolat tartós lesz, és szép, megfelelő technikákkal is társítani kell, ami ugyan a burkoló szakember feladata, de azért nem árt néhány dologgal tisztában lenni. Nem mindegy például, hogy milyen a fuga színe, mérete, milyen irányba mennek a lapok, vagy hogy a különböző méretű elemek miként követik egymást, a minőséget pedig a megfelelő segédanyagok és technikák garantálják. Az alapozók, felületkiegyenlítő és simítóanyagok, ragasztók, fugázók és a burkoláshoz szükséges egyéb kiegészítők – például a szegő-, záró- és burkolatváltó profilok – helyes alkalmazása is hozzájárul a végeredményhez. A burkoláshoz használt segédanyagok, ragasztók, különböző alapozók kínálata ma már legalább olyan széles, mint a burkolólapoké. Például más ragasztóval lesz szép és tartós a mozaik, mással a terrakotta padló és megint mással a gresporcelánnal borított fal. De például a nagy hőingadozásnak kitett kültéri teraszokhoz is más ragasztót és fugázót kell használni, mint a belső helyiségekben: kint kifejezetten flexibilis termékek kellenek, míg bent ez nem feltétlenül szükséges. Lényeges az is, hogy megy-e padló- vagy falfűtés a burkolat alatt, mert ebben az esetben is a rugalmas ragasztóhabarcs az ajánlott, mivel ez képes felvenni a padlófűtés okozta hőingadozást.
Hozzászólás zárolva.