Facebook hozzászólás
246

Már a lakásunk is okos…

Ideje hozzászoknunk a gondolathoz, hogy már nemcsak a kocsink lehet „okos” a telefonunk vagy a beépített számítógépek révén, de a lakásunk is hamarosan az lesz. Elérkezett az intelligens otthonok kora! Nem kell félni, éppúgy nem tudunk majd enélkül élni, mint ahogyan most a mindennapi appok nélkül.

Az intelligens otthon azt jelenti, hogy házunknak vannak érzékelő, illetve impulzusadó egységei – ilyenek a hőmérséklet-, fény-, mozgásérzékelők, kapcsolók és egyéb egységek –, amelyek jelei egy központi vezérlőegységbe futnak be, és ez a vezérlőegység az előre beállított program alapján utasítást ad ki házunk erőforrásainak, „”beavatkozóinak” – mint a kazán, a radiátorszelep vagy a redőny, a világítás –, amit azok végrehajtanak.

Kép:Davison

Vagyis egy intelligens otthonban bármely eszközünk jele bármilyen előre beállított reakciót hajthat végre. Például egy kapcsoló az ágyunk mellett egyszeri nyomásra le-, illetve felkapcsolhatja a hálószobánk világítását, míg két egymás utáni nyomásra lehúzza a redőnyünket. De ha a kapcsolót mégsem erre szeretnék használni, beállíthatjuk, hogy két kattintásra áramtalanítsa a nappaliban bekapcsolva hagyott TV dugalját, így kikapcsolva azt.

Nézzünk egy másik lehetséges feladatot, amelynek során egyetlen impulzus komplett műveleteket hajthat végre! Eddig nem volt otthon senki. Megérkezünk. Az ajtónyitásra (vagy a riasztó kiiktatására, a mozgásérzékelő vagy szimplán egy kapcsoló jelére) felkapcsol az előszobai fővilágítás, a hangulatvilágítás, felhúzódnak a nappaliban a redőnyök, bekapcsol kedvenc zenénk, elindul a szellőztetőrendszer, kigyullad a kerti világítás, elkezd felfűteni a szauna (mondjuk, ha délután 5 óra után értünk haza). Ez egy összetett feladat, egy intelligens rendszer sokkal egyszerűbb dolgokra is használható. De látszik, hogy életvitelünkhöz és szokásainkhoz igazodva bármilyen opcióval felruházhatjuk intelligens vezérlési rendszerünket.

Lényegi különbség
A hagyományos villanyszereléshez képest lényegi különbség , hogy az erősáramú vezetékeink csak oda mennek el, ahol az energiára szükség van, és nem kell átmenniük a kapcsolókon, tehát kevesebb erősáramú kábel kell. A kapcsolókhoz és érzékelőkhöz pedig gyengeáramú kábellel kell elmenni, amelyek jelei utána a központi vezérlőegységbe futnak be, és bármely kapcsoló impulzusa bármilyen előre beállított folyamatot elindíthat.

Előretervezett modern villanyszerelés esetén bármely kapcsolónk bármit és bármilyen összetettségben kapcsolhat. Ha megunjuk, akkor pedig nem használjuk, vagy a funkciót más kapcsolóra programozzuk át. Ezenkívül, ha az elektromos hálózatunkat modern villanyszerelés mentén alakítottuk ki, és meggondoljuk magunkat, hogy hol legyenek az érzékelők, akkor egy egyszerű modulbővítéssel bárhova felhelyezhetünk vezeték nélküli érzékelőket és kapcsolókat, amelyekhez ráadásul elem sem kell.

A jelenleg leggyorsabban fejlődő vezeték nélküli technológiával akár utólag is nagyon sok minden megvalósítható, bár az elem és vezeték nélküli érzékelők, kapcsolók és beavatkozók ára miatt jelenleg csak ott éri meg alkalmazni ezeket, ahol egyáltalán nem lehet, vagy nagyon nem akarnak kábelezni. De akkor is megoldást jelenthet, ha utólag derül ki, hogy valamilyen igény kimaradt, és csak egyes részfeladatokat oldanak meg ily módon.

Egy Smart Home rendszer esetében lehetőség van otthonunk távolról történő felügyeletére is. Például, ha elmentünk otthonról, megnézhetjük beriasztottunk-e, lekapcsoltuk-e a villanyt, tartózkodik-e valaki az otthonunkban stb… De be is riaszthatunk, vagy beengedhetjük a takarítónőt, gyermekünket vagy a vendégeinket. A hőmérsékletet feljebb kapcsolhatjuk, ha korábban érkezünk haza, mint elterveztük, vagy ha a hétvégi házunkba megyünk. A rendszer automatikusan értesítést küldhet a megbízott karbantartónak, szakembernek is, ha bármely része meghibásodott. Ha a tulajdonosnak bármilyen speciális igénye van, a rendszer bármely tulajdonsága átprogramozható.

Intelligens otthonunkat irányíthatjuk okostelefonról, nem kellenek feltétlenül külön kezelőegységek az otthonunkhoz. A redőnyök mozgatása ráhagyható az automatikára, és csak telefonnal változtatunk azon. Persze vannak, akik minden redőnyhöz külön kapcsolót szeretnének.

Sokszor csak a lakásunkkal történő „együttélés” során derül ki, hogy jól döntöttünk-e. Ennek megoldásában verhetetlen egy intelligens otthon, ugyanis később is úgy állíthatjuk be a funkciókat, ahogyan szeretnénk, vagy vezeték nélküli kapcsolókat oda helyezünk el, ahová csak szeretnénk, és az olyan funkciót kaphat, amire csak igényünk van. Tehát otthonunk későbbi funkcióváltásaira is könnyedén, vésés és átalakítás nélkül felkészülhetünk!

Forrás: Loxvill Épületautomatizálás Ésszerűen Kft.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!