Facebook hozzászólás
360

Miért fáj jobban a vöröseknek, mint a szőkéknek?

Vajon mi köze a hajszínnek és a fájdalomnak egymáshoz? Nem lehet biztosan tudni, hogy melyik hajszínnel rendelkezőknek a legjobb a helyzetük, de az biztos, hogy a vöröseknek több altatószer kell, mint mondjuk a szőkéknek.

A haj az ember egyik fő ékessége, legyen hosszú vagy rövid, esetleg közepes hosszúságú. Ki ne szeretne minél különlegesebb, szebb és dúsabb hajkoronát? Viszont a hosszúság még nem minden. Ami sok mindenre utalhat, az a hajszín. Például köze van a fájdalomérzethez, gondoltad volna? S hogy hogyan? …

Valóban sokféleképpen lehetne csoportosítani az embereket a hajuk alapján. Hosszúság vagy szín szerint, aztán azt figyelembe véve, hogy sima, hullámos vagy göndör, esetleg vastag- vagy vékonyszálú-e, dús-e vagy ritka. Mégis, most a színre fektetjük a hangsúlyt, elsősorban ezt fogjuk figyelembe venni.

A haj színe a kéregállomány sejtjeiben levő festékanyagnak, a melaninnak köszönhető, így a festék mennyiségétől függően változik a hajszínskála a szőkétől egészen a hollófeketéig. Ha a pigmentanyag eltűnik a sejtekből, akkor nem marad benne más, mint levegő, ekkor következik be az őszülés. Az, hogy ez pontosan mi miatt történik meg velünk, még kérdéses.

Lehet oka az öregedés, vagyis az életkor, egy betegség vagy akár egy idegi megrázkódtatás. A hajszálak átlagban 2-4 évig élnek. Hogy a hajszál milyen vastag, milyen hosszú, milyen a keresztmetszetének az alakja, a fejtetőn való eloszlása, a hajforgó helye vagy éppenséggel hiánya és nem utolsó sorban a hajszín, ezek mind örökletes dolgok.

S amiből eredetileg kiindultunk, az a hajszín és a fájdalomérzet. Vajon mi köze a kettőnek egymáshoz? Nem lehet biztosan tudni, hogy melyik hajszínnel rendelkezőknek a legjobb a helyzetük, de az biztos, hogy a vöröseknek több altatószer kell, mint mondjuk a szőkéknek.

Tudósok végeztek is ezzel kapcsolatban egy kísérletet, mégpedig húsz 18 és 40 év közötti nőt szokványos összetételű gázzal elaltattak. Közöttük tíz vörös és tíz sötétebb hajú volt. Majd az altatás után mindegyikük kapott egy kisebb áramütést, ezzel vizsgálva a fájdalomérzetüket. Azoknak, akiknél az áramütés hatására izomrángás lépett fel, több altatószert adtak, egészen az izomrángás megszűnéséig. Akiknél egyáltalán nem lépett fel izomrángás, azoknak csökkentették az altatószer adagját egészen addig, míg az izomrángások újra meg nem jelentek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!