Facebook hozzászólás
853

Milyen veszélyek lesnek rád permetezéskor?

Hazánkban több, mint 300 féle növényvédő – gombaölő, rovarölő, talajfertőtlenítő – vegyszer, permetszer, illetve rágcsálók irtására alkalmas csalétek, méreg van forgalomban, melyek nagy része az emberre nézve mérgező összetevőket is tartalmaz!

Akinek van kiskertje, szívesen tölti az időt a szabadban egy kis kertészkedéssel, barkácsolással, mely nemcsak hasznos elfoglaltság, hanem a kreativitást, életkedvet is növeli, valamint a testedzésnek is igen kiváló formája. A ház körüli, illetve kerti munkáknak azonban vannak veszélyei is!

Ilyenek példáu a mérgező permetszerek is.

A méreg erősségétől függő (a gombaölő szerek nagy része a gyengébb, a rovarölőszerek többsége az erősebb mérgek közé tartozik) balesetvédelmi előírásokat, továbbá az élelmezés-egészségügyi- és munkaegészségügyi várakozási időket feltétlenül be kell tartani!

Bizonyos szerek alkalmazásakor a megfelelő, zárt védőruházat, légzésvédő, arcvédő maszk, védőkalap, védőszemüveg és védő lábbeli (vastagtalpú, zárt, magas szárú cipő, csizma) viselése is ajánlatos, azonban még a kevésbé mérgező vegyszereknél is alapvető követelmény a kézvédelem! Erre a legalkalmasabb a kimondottan kertészkedéshez kialakított, vászonból vagy bőrből készült kesztyű használata.

Permetezéshez természetesen a hosszú ujjú, vastagabb anyagú ing, póló, illetve nadrág viselése is szükséges, hiszen egy enyhe szellő is testünkre juttathatja a permetet!

Azt pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy szeles időben ne permetezzünk, mert olyankor könnyebben belélegezhetjük a káros gázokat, gőzöket, és a permetezés hatékonysága sem lesz megfelelő, hiszen a szer nem oda jut, ahová kellene.

Permetszerek hatásai

Mérgezés esetén a legáltalánosabb, legelső jel a fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, verejtékezés lehet.

Dikumarol-t tartalmazó mérgeknél véres lesz a széklet és vizelet, dinitrofenol tartalmúaknál – melyek gyorsan felszívódnak a testfelszínről is – nő az illető hőmérséklete, légzés- és pulzusszáma, fülei, ajkai elkékülnek, nyugtalanná, tudata zavarttá válik, nehézlégzés, szívritmuszavar léphet föl.

A ditiokarbamátot tartalmazó gombaölő-szerek a szem nyálkahártyáját és a légutakat irritálják elsősorban, heves köhögési rohamot, öklendezést, könnyezést, a bőr viszketését válthatják ki.

A klórtartalmú rovarölő szerek (mint például a DDT) az idegrendszert izgatják, görcsöket, izomrángást hoznak létre, valamint károsíthatják a vesét, májat és szívet is (ezek a tünetek főleg a méreg lenyelését követően alakulnak ki).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!