Mire figyeljünk a nyilvános pezsgőfürdők használatánál?
Tél van. Hideg. Ilyenkor szívesen járunk fürdőbe, uszodába, ahol gyakran élünk a pezsgőfürdők kínálta ellazulás lehetőségével, az átlagosnál melegebb vizű medencék áldásos hatásait élvezve felfrissülünk. Sokszor egy-egy fürdőzős hétvégén gyermekeinket ki se lehet hozni a bugyogó, masszírozó, kellemesen meleg medencéből.A nyilvános pezsgőmedencék azonban amellett, hogy egész szervezetünkre jótékony hatással vannak, számos potenciális veszélyforrást hordoznak.
ÉRZÉKELHETŐ-E BÁRMILYEN SZAG A VÍZFELSZÍN FELETT?
Semmi: 5 pont
klórszag: 2 pont
savanyú szag: 0 pont
egyéb, erős, kellemetlen szag: 0 pont
Magyarázat:
Klórszag: Szeretnénk itt eloszlatni azt a tévhitet, mely szerint: „Jó erős klórszag van, biztos sok klór van a medencében, tehát jó a fertőtlenítés.”
Az erős klórszag arra utal, hogy a medencében sok az ún. „kötött klór”, amely a szennyeződésekkel reakcióba lépett klórt jelenti. A kötött klór gyakorlati fertőtlenítő értéke nagyon kicsi! Tehát ha klórszagot érzünk, az valójában a levegőnél nehezebb klór-aminok (klór+szennyeződés) vízfelszínre telepedése miatt van, melyek belélegzése hosszú távon egészségkárosító (rákkeltő) hatású is lehet, vagyis a klórszag jelenléte egyáltalán nem biztosíték a fertőtlenítés meglétéről.
Ha savanyú szagot érzünk, ez arra utal, hogy a szűrőrendszerben nagy mennyiségű biofilm van. A biofilm mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) nagy tömegben történő megtapadása a csővezetékek falán. Ezek a telepek a bevitt fertőtlenítőszer egy jelentős részét „elfogyasztják”, így engedve teret az egyéb kórokozók szaporodásának. A biofilm jelenléte elősegíti a Legionella Pneumophila megtelepedését is, amely belélegezve atípusos tüdőgyulladást válthat ki.
MILYEN GYAKRAN CSERÉLIK A VIZET?
Naponta: 5 pont
3 naponta: 3 pont
hetente: 2 pont
3-4 havonta: 0 pont
évente: 0 pont
Magyarázat:
Jogszabály határozza meg minden medencetípus egyidejű terhelhetőségét, vagyis azt, hogy hány fő fürödhet a medencében úgy, hogy az általuk okozott terhelést a szabványok szerint beépített szűrőberendezések képesek legyenek kiszűrni. (A vonatkozó jogszabály: 37/1996 (X.18.) NM rendelet)
Eszerint a nyilvános pezsgőmedencékben egy főre 2,5 m2 fürdőfelületet kellene biztosítani (!), ami nagyon ritkán valósul meg, hiszen egy 2 méter átmérőjű kádban egyszerre „1,25” ember fürödhetne csupán! A tapasztalatok szerint ugyanakkor egy két méteres pezsgőmedencében 4-5 fő biztosan tartózkodik egyszerre, vagyis a pezsgőmedencéket sokkal többen használják, mint szabadna! A szűrőrendszer így gyakran túlterhelt, a fertőtlenítőszer nem tudja megfelelő hatásfokon ellátni a fertőtlenítési feladatokat. Éppen ezért célszerű a vizet minél gyakrabban kicserélni.
LÁTHATÓK-E SZABAD SZEMMEL SZENNYEZŐDÉSEK A VÍZBEN?
Tisztán látom a lábujjam végét: 5 pont
A buborékok miatt nem lehet lelátni az aljára: 5 pont
Fehér foszlányok úszkálnak a vízben: 0 pont
Hozzászólás zárolva.