Facebook hozzászólás
728

Mossunk ügyesen!

Mindenki álma, hogy a sokadszor felvett ruha is úgy nézzen ki rajta, mintha vadonatúj lenne. A körültekintő mosás egy lépéssel közelebb visz a célunkhoz. A technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a háztartási gépek egyre praktikusabbak, és a mosószerek is mindinkább vigyáznak ruháinkra. Ahhoz azonban, hogy ezek tudását kihasználjuk, néhány dologra oda kell figyelni, és a környezeti szempontokat is érdemes szem előtt tartani.

Az üzletek polcain sorakozó mosószerek szinte kivétel nélkül antibakteriálisak, kellemesen illatosítják és lággyá teszik a textilt, és akár alacsonyabb hőfokon is képesek mindezt a hatást kifejteni.

A legtöbb mosópor

ipari enzimek segítségével távolítja el a szennyeződést. Proteázok, lipázok, amilázok garantálják, hogy nem marad foltos a ruha, a celluláz pedig az anyag puhaságáról gondoskodik. Miután a pamutrostok végei kiállnak a főrostokból, bolyhokat képeznek, csökkentik a felület simaságát, megfogják a koszt. A bolyhosodás minden mosással fokozódik. A celluláz feladata a kiálló végek lemarása, ezáltal csökken a bolyhképződés, tartósabb, puhább lesz a szövet. Ezek az adalékok 40-50 Celsius-fokon a leghatékonyabbak, efölött általában elbomlanak, ezért az enzimeket tartalmazó mosószereket nem érdemes ennél magasabb hőfokon használni.

A színek szerinti csoportosítás

hatékonyabbá teszi a mosást. A fehér ruhákhoz ajánlott készítmények legtöbbször szerves peroxid-vegyületeket – is tartalmaznak, ezenfelül optikai fehérítőkkel érnek el látványos hatást. Az ibolyántúli sugárzást elnyelő, kék fényt kibocsátó vegyületektől az anyagok fehérebbnek látszanak, igaz, nem lesznek tisztábbak.
A nehezen lebomló kemikáliák helyett a fehér pamutanyagokat hagyományos módon egy fazékban is ki lehet fehéríteni 1-2 kanál reszelt mosószappan és citrom segítségével. Tíz perc főzés után a ruha egészen újszerű lesz.
A színes textilekhez készült szerekben bizonyos színvédő anyagok garantálják, hogy a ruhanemű nem fakul a sokadik mosás után sem. A színek tompulásának oka, hogy a mosás során oldódnak a festékanyagok, a kibolyhosodott textilszálak pedig másképpen verik vissza a fényt. Ezért is érdemes kifordítva és legfeljebb 40 fokon mosni a ruhákat. A fekete textilek még a színes ruháknál is kényesebbek, ezért léteznek kifejezetten ezekhez készült folyékony mosószerek. Hatásukat növelhetjük, ha mosás előtt fél órára hideg vízbe áztatjuk a ruhákat.

Környezetkímélően
Tévhit, hogy minél több mosószert használunk, annál tisztább lesz a ruha. A túladagolás felesleges, árt a pénztárcánknak, és a környezet szempontjából is káros. A legtöbb mosószer tartalmaz foszfátot, amely lágyítja a vizet, és semleges a kémhatása. Bár a mai szennyvíztisztítási eljárással a mosóporok környezetre ártalmas adalékai maradéktalanul eltávolíthatók a szennyvízből, minél kevesebb kerül a csatornákba, annál jobb. Az öblítők adalékanyagai közül már több kerül a természetes vizekbe. Ha valaki mindenáron ragaszkodik az öblítő használatához, készíthet házilag környezetkímélő szert. Ehhez 1 csésze mosószóda, 1 csésze háztartási ecet, 1 csésze víz és 5-10 csepp illóolaj – például illatos levendula, amelynek fertőtlenítő tulajdonsága is van, vagy citromolaj, amely frissítő hatású – kell. A természetes szerek nemcsak az ökoszférát, hanem a bőrt is kímélik.

Vannak biológiailag lebomló,





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!