Nincs karácsony fenyő és mikulásvirág nélkül
A közelmúltban végzett felmérés szerint az európai lakosság igen fontos ünnepnek tartja a karácsonyt. (Stars for Europe – Európa Csillagai) Mit is jelent a karácsony az európai emberek számára? Hogyan ünneplik meg azt? Melyek a legfontosabb jelképei a karácsonyi ünnepkörnek? Az európai mikulásvirág-nemesítők szövetsége, a Stars for Europe ezekre a kérdésekre kereste a választ egy páneurópai online közvélemény-kutatás alkalmával.
Csillagok nélkül nem ugyanaz: a karácsonyfa és az égők után a csillagok és a csillagszerű mikulásvirág a legfontosabb karácsonyi jelkép.
A felmérés szerinti a 17 hagyományos karácsonyi jelkép közül legfontosabb szimbólumok (foatossági sorrendben) a karácsonyfa, a jászol, az adventi naptár, a gyertyák, a fagyöngy, a csillagok és a csillagszerű megjelenésű mikulásvirág. Az eredmény magáért beszél: a karácsonyfa mindenek fölött a legfontosabb karácsonyi szimbólum Európában. A válaszadók több mint 90 százaléka értékelte a karácsonyfát rendkívül fontosnak, vagy fontosnak. Németországban a földíszített karácsonyfa hagyománya nagy valószínűséggel a középkor elejére vezethető vissza. A 16. századra eredeztethetők az első írásos emlékek arról, hogy az újhitű családok szépen feldíszített fenyőfa mellett ünnepeltek. A 19. századig ez a szokás Németországon kívül máshol nem volt jellemző.
A katolikus egyház hosszú ideig tiltotta a karácsonyfa, mint a jászolt helyettesítő szimbólum használatát. A karácsonyfa a 19. század végétől vált a katolikus családok otthonaiban is egyre népszerűbbé.
A karácsonyfát hagyományosan gyertyákkal vagy mécsesekkel díszítették, ami a fényesség, a remény és az élet jelképévé vált. Nem meglepő hát, hogy a gyertyák és mécsesek legalább olyan fontos karácsonyi jelképek az európaiak számára, mint maga a karácsonyfa. A felmérés során a válaszadók közel 87 százaléka ítélte fontosnak, vagy renkívül fontosnak ezeknek a jelentőségét, így kerültek a karácsonyi jelképek “slágerlistájának” második helyére. A csillagok és a csillagszerű megjelenésű mikulásvirág szinte fej-fej mellett állnak a harmadik helyen.
Ezeket az európaiak 60 százaléka ítélte a karácsony elengedhetetlen jelképének. A csillag az egyik legrégebbi karácsonyi szimbólum; csillag vezette a három Napkeleti Bölcset az újszülött Jézus jászolához a Szent Éjszakán.
Manapság a mikulásvirágnak valódi karácsonyi kultusza alakult ki több országban is. Az első szobanövényként tartható mikulásvirágot az 1950-es években nemesítették
. Ezt követően ez a télen virágzó dísznövény rövid idő alatt a karácsonyi ünnepek állandó részévé, jelképévé és dekorációjává vált. A felmérésben résztvevőknek közel 84 százaléka nyilatkozta azt, hogy volt már karácsonykor mikulásvirág az otthonában. A rendkívüli népszerűség oka egyértelmű: csillag alakú felleveleivel a mikulásvirág tökéletesen illik a karácsonyi szimbólumok közé. Klasszikus piros és zöld színe is alkalmassá teszi erre, hiszen a piros és a zöld az Advent és a karácsony hagyományos színe. A zöld a téli időszakban az élet reményének, valamint a hűségnek a jelképe, míg a piros a megváltó Krisztus vérére utal.
Ezért van nagyon fontos szerepük ezeknek a színeknek a karácsonyi díszítésekben. Bár a mikulásvirág ma már sokféle színben és formában kapható, a klasszikus piros és zöld színösszeállítás messze a legnépszerűbb köztük. A válaszadók 74 százaléka kedveli jobban a piros mikulásvirágot a fehérnél vagy a krémszínűnél (12%), illetve a rózsaszínnél (4%).
Hozzászólás zárolva.