Facebook hozzászólás
371

Nordic Walking – a tökéletes zsírégetés

A mára önálló sportággá vált nordic walking egyáltalán nem céltalan lődörgés. Ez a mozgás, ha megfelelően és rendszeresen végzik, az egyik legkiválóbb módja a zsírégetésnek.

  Milyen a jó bot?
A nordic walking bot tulajdonképpen a kézfej meghosszabbítása, ezért mérete és anyaga egyaránt fontos. A testreszabott eszköz felel a mozgás precizitásáért, miközben csillapítja a talaj ütését, amely terhelné az ízületeket.

A versenyzők általában 100 százalékban karbonból készült botot használnak, de szakértők ezt csak kifejezetten edzetteknek ajánlják, mert a karbon ugyan nagyon könnyű, de merev, így ütéselnyelő képessége szerényebb, mint az alumíniummal kevert anyagúé. A 80 százalékban karbont, 20 százalékban alumíniumot tartalmazó pálcák azonban már kellően stabilak, és megfelelő mértékben védik az izületeket is.

Az ideális hosszt – a földön álló botot megfogva a kar valamennyivel vízszintes alatt legyen – elsősorban a testmagasság, másodsorban a testarányok adják meg. Leegyszerűsítve, van egy támpontot adó szorzó: aki viszonylag intenzív mozgást szeretne végezni, az a testmagasságát 0,66-tal megszorozva kapja meg a bot kiválasztásához kiindulásul szolgáló méretet. Kezdőknek és gyengébb kondiban lévőknek inkább rövidebb, a „profiknak” pedig hosszabb botot javasolnak. Ha a bot túl hosszú, nehéz tartani a helyes technikát, és feleslegesen terhelődik a váll- és térdízület. Bár létezik állítható méretű teleszkópos változat, ezt szakértők még gyerekek esetében sem ajánlják.

Ha megvan az anyag és méret, következhet a markolat. A kiválasztott botnak ergonomikusan kell a tenyérbe simulnia úgy, hogy a rögzítőpántok segítségével akár nyitott tenyérrel is használni tudjuk.

Hódító gyaloglás

Először a skandináv országokban, majd Amerikában, Japánban és végül Európában is egyre többen kezdték űzni ezt a bármely évszakban kellemes kikapcsolódást kínáló sportot, így ma világszerte 7 millióan északi gyalogolnak rendszeresen. 2001-ben alakult meg a Nemzetközi Nordic Walking Szövetség (International nordic walking Association – INWA), 2005-től pedig hazai képviselete is létezik: a Magyar Nordic Walking Akadémia (MNWA). Az országos nonprofit egyesület a nemzetközi szövetség megbízásából és irányelvei alapján képzéseket szervez, és népszerűsíti a sportágat a nagyközönség körében. Az INWA hivatalos tagjaként a Magyar Nordic Walking Országos Sportszövetség tavaly jött létre.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!